USLU: ‘BU PAKET SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK’ | Denizli Hizmet Gazetesi


USLU: ‘BU PAKET SANAYİCİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK’

Denizli OSB Yönetim Kurulu başkanı M.Abdülkadir Usul, Üretim Reform Paketi Konusunda yaptığı yazılı açıklamada “Üretim Reform Paketi´nin sanayicinin üzerindeki ağır mali yükleri azaltacağını ve yeni yatırımların önünü açacağı yönünde bizleri umutlandırmaktadır” dedi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışılan Üretim Reform Paketinin Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) daha güçlü ve verimli çalışması, maliyetlerin iyileştirilmesi, üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve nitelikli işgücü yetişmesi açısından önemli düzenlemeler içeriyor. 
Konuya ilişkin açıklamad bulunan Uslu “Üretim Reform Paketinin Mayıs sonuna kadar yasalaşacağını beklentimiz vardır. Bu yasanın mecliste kabul edilerek yürürlüğe girmesi ile birlikte; Pakette yeni nesil yatırım bölgeleri, teşvikler ve finansman ihtiyaçları, nitelikli iş gücü, yüksek katma değerli üretim, endüstri 4.0, uluslararası rekabet gibi konuların yanısıra, Sanayi sicil belgesine sahip işletmelerin elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payı alınmayacak. Aynı belgeye sahip sanayiciler, emlak vergisi de ödemeyecek. Planlı sanayi alanlarındaki satışlarda damga vergisi ve harçları kaldırılacak. Yerli üretici desteklenecek, kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajı ile OSB’deki inşaatlarda yapı denetim bedeli indirimi sağlanacak, Yüksek maliyetli arsa bedellerine üst limit getirilerek parsel fiyatları dengelenecek, Tüzel kişilik olarak Sicil alan tüm OSB’lerin OSBÜK’e zorunlu üyeliği ile OSBÜK Özel Hukuk Tüzel kişiliği olarak güçlenecek, OSB’lere Gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) kurma hakkı getirilecek. Ayrıca, şehir içinde kalan sanayi siteleri de şehir dışına taşınmış olacak. Yıllardır sanayicilerimizin talebi olan OSB’lerin demiryolları ile bağlantılarının yapılması konusunun bu paket içerisinde olması dolayısıyla, Üretim Reform Paketi´nin sanayicinin üzerindeki ağır mali yükleri azaltacağını ve yeni yatırımların önünü açacağı yönünde bizleri umutlandırmaktadır”dedi.  
Uslu “İş dünyasının sesine kulak veren başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü olmak üzere paketin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyor, bir an önce yasalaşarak yürürlüğe girmesini ve uygulamaya başlanmasını bekliyoruz”dedi. 


23.05.2017İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018