İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ’ | Denizli Hizmet Gazetesi


İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ’Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018’de 65 bin civarında olan ihracatçı sayısını aktif ihracatçı olarak 100 bine çıkaracaklarını söyledi.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar ve koordinatörleri olan Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Ekonomi Bakanlığındaki görüşmeye, TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile kurulun İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar ve koordinatörü DTO Başkanı Uğur Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yer aldı. Toplantıya Ekonomi Bakanı Başdanışmanı olan Önceki Dönem Denizli Milletvekillerinden Mehmet Yüksel de katıldı. 
 
ACAR: “BİZE GÜVEN VERİYORSUNUZ” 
Toplantının başında kısa bir konuşma yapan TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, üyelerini tanıttı. Kendilerini kabul ettikleri için, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür etti. Akça Acar, kadın girişimciler olarak gerek DTO’nun gerekse Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin her daim yanlarında olduğunu bilmek, iş yapma hevesleri ile özgüvenlerini artırdığını söyledi. 
 
ERDOĞAN “KADINLAR, DAHA ETKİN OLMALI” 
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ise, büyük bir özveriyle toplumsal sorumluluğunun gereğini de yerine getirmeye çalışan kadın girişimcilerle, daha güzel işlere imza atacaklarını ifade etti. Başkan Erdoğan, “Kadın girişimcilerimize, Ticaret Odamız’da kendilerine özel bir yer, toplantı salonu ile sekreterya vereceğiz. Bu yöndeki hazırlıklarımız devam ediyor. Her türlü faaliyetlerinde de tüm imkanlarımızla destek olacağız. Nisan’da ekibi daha da güçlendireceğiz. Bizler burada olduğu gibi kadınlara sivil toplum kuruluşlarında ve memleketi yönetmede daha fazla yer vermek düşüncesindeyiz” dedi. 
 
“GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ ÖNEMLİ” 
Denizli’den bir grup girişimci kadını bakanlıklarında ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, “27 Şubat’ta Avrupa Birliği Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı zirvesine davet ettiler. Zirvenin baş maddesi Gümrük Birliği’nin güncellenmesi olacak. Bu Türkiye açısından önemli fakat Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde asıl faydayı Avrupa Birliği görecek. Türkiye’ye 3 faydası varsa, Avrupa Birliği’ne 5 faydası olacak. Ama kendileri tarafından oluşturulan algıya bakacak olursak, Türkiye’ye verilmiş bir lütuf gibi görüyorlar. Aslı öyle değil; hatta bundan asıl kar sağlayacak olan da Avrupa Birliği’nde bize en çok karşı gözüken Almanya” diye konuştu. 
 
BAKAN ZEYBEKCİ: “2018’E DAİR BEKLENTİLER OLUMLU YÖNDE” 
Dünya ekonomisiyle ilgili olarak 2018’de tüm beklentilerin pozitif yönde olduğunun da altını çizen Bakan Zeybekci, “2018 beklentilerine baktığımızda ise, Türkiye dünyadan daha fazla pozitif bir durumda. Çünkü bizim birinci ticaret ortağımız Avrupa Birliği. İhracatımızın %7’sini Avrupa Birliği’ne yapıyoruz. Avrupa Birliği’nin büyümesi, 2017 yılına göre daha da hızlanarak artacak. Onun da özellikle bizlere yani Denizli ihracatına önemli bir etkisi olacaktır. Dünya ticareti gelişecek. 2018’de dünya ticaretinde net bir artış trendi ve beklentisi var. Bunun Türkiye’ye de etkisi olacak” dedi. 
 
ZEYBEKCİ: “İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ” 
2017’de dünyada ilk üç çeyreğe bakıldığı zaman Türkiye’nin en hızlı büyüyen OECD ve G20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Bakan Zeybekci, “2017 sonu itibarıyla açıklanan verilere baktığımızda da geleceğe dair beklentilerimizi biraz daha artırıyoruz ve Mart ayının sonunda açıklanacak 2017’nin 4. Çeyreğindeki verilerde daha iyi olacağımıza inanıyoruz. O nedenle, özellikle bu dönemde ülkemiz açısından negatif algı propagandalarına negatif beklentilere itibar edilmemelidir. 2018’de 65 bin civarında olan ihracatçı sayımızı aktif ihracatçı olarak 100 bine çıkaracağız. Şu an aktif ihracatçı sayımız 30 bin civarında. Son 5 yılda ihracat pazarında kalan şirket sayısı ise, 10 bin civarında. Biz aktif ihracatçı sayımızı e-ticaret sayesinde yüz bine çıkarmayı umuyoruz. İhracatla ilgili tüm işlemleri Eximbank yapacak” diye konuştu. 


09.02.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018