AFRİKA’DA YENİDEN DOĞUYORUZ | Denizli Hizmet Gazetesi


AFRİKA’DA YENİDEN DOĞUYORUZCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Batı Afrika ülkelerini kapsayan ziyaretine eşlik eden AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin izlenimlerini paylaştı. Şahin Tin; “Afrika ülkelerine dost ve kardeş elimizi uzatıyor, işbirliği temelinde tarihe not düşüyor ve Afrika’da yeniden doğuyoruz” dedi.


AK Parti Denizli il teşkilatının her hafta mutat olarak düzenlediği il yönetim kurulu toplantısına katılan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Cumhurbaşkanı’nın Batı Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’ye düzenlenen resmi ziyaret ve temaslara eşlik ettiğini hatırlatan Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye, Afrika ilişkilerinin tarihine baktığımızda 10’uncu yüzyıla dayandığını görüyoruz. Bizler Türkiye olarak Afrika ülkeleriyle eşit ortaklık ve saygıya dayalı bir iş birliği geliştirmek için yola koyulduk. Cezayir, Moritanya, Senegal ve Mali’de karşılaştığımız tablo bizleri son derece mutlu etti. Bölge halkının ülkemize ve liderimize duyduğu yoğun sevgi ve coşkusu bizleri gururlandırdı. Ziyaret ettiğimiz Afrika ülkesi liderlerinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve ülkemizi İslam dünyasının sesini duyuran bir lider olarak görmesi de sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu açıkça ortaya koyuyor. FETÖ Okullarının Maarif Vakfı’na devri konusunda da Afrika Ülkeleri ile var olan işbirliğimiz kararlılıklasürüyor. Bu konuda ziyaret ettiğimiz ülkelerin girişimleri, çaba ve gayretleri bizleri son derece memnun etmektedir” dedi.  
 
“DOST VE KARDEŞ ELİMİZİ UZATIYORUZ” 
Afrika’nın artık sömürgecilerden kurtularak açılım sağlaması gerektiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye olarak Afrika ülkelerine sadece dost ve kardeşlik elimizi uzatıyoruz. Biz Batı’nın yaklaşımına uygun bir yaklaşımı asla doğru bulmuyoruz. Sömürü düzeninin artık son bulmasını istiyor ve bu anlamda yapılması gerekenleri yapıyoruz. Afrika ülkeleriyle var olan ilişkilerimiz ile uzun vadeli işbirliğini kurmak ve daha da geliştirmek için Cumhurbaşkanımız nezdinde gerçekleşen bu temaslar son derece olumlu havada geçti ve verimli sonuçları beraberinde getirdi” dedi. 
 
“CEZAYİR, AFRİKA’NIN İSTİKRAR ADASI” 
Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticari ortağının Cezayir olduğunu söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye’nin Afrika’daki en büyük ticaret ortağı olan Cezayir ile başlayan resmi temaslarımız bölgede geleceği inşa etmek adına önemli antlaşmaların yapıldığı güzel bir havada gerçekleşti. Cezayir ile var olan 3,5 milyar dolarlık ticaret hacmimizi en kısa zamanda 5 milyar dolara çıkarma konusunda önemli adımlar atıldı. Türkiye ve Cezayir’in potansiyeline bakıldığında oldukça güçlü ve yeterli bir birikime sahibiz. Önemli olan bu birikim ve potansiyeli doğru ve verimli bir şekilde kullanabilmek. Bu açıdan bakıldığında bölgede yapılacak olan yatırım hamleleri ve ticari işbirlikleri iki dost ve kardeş ülkeye büyük kazanımlar sunacaktır” dedi.  
 


07.03.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018