"BU TEŞVİKLER, ÜLKEMİZİ UÇURUR" | Denizli Hizmet Gazetesi


"BU TEŞVİKLER, ÜLKEMİZİ UÇURUR"Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Meclis Başkanı Salih Sarıkaya ve Meclis üyeleri ile Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi Teşvik Belgeleri Takdim Töreni´ne katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında yeni belge alan yatırımcılara belgelerini takdim etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "135 milyar dolar hacimli bu belgeler, taş üstüne taş koyan yatırımcılarımıza devletimizin sahip çıktığının da bir göstergesidir. Önümüzdeki dönemde ekonomimizin daha da güçlü olmasını sağlayacak teşvikler sayesinde cari açığın hızla azalacağına inanıyoruz. İstihdama, ihracata ve ekonomimizin büyümesine destek sağlayacak bu teşvikler sayesinde hep birlikte kazanacağız. Yatırımcılarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.  
 
Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi´ndeki Proje Bazlı Teşvik Sistemi´nin Tanıtımı ve Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni´ne ev sahibi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci´nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile cari açık sorununu kökten çözme iradesini ortaya koyduklarına inandıklarını söyledi.  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında "Geçtiğimiz yıl hazırlıkları tamamlanan 23 projeye vereceğimiz teşvik belgelerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu 23 proje, sıradan bir hadiseymiş gibi görülüyor. Ancak bu 23 projenin 135 milyar TL yatırım bedelinin olduğunu da görmeliyiz. Bu yatırımlar sayesinde ayrıca 34 bin doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdam sağlanacak" dedi.  
 
SÜPER TEŞVİK!  
Ekonomi Bakını Nihat Zeybekci ise, kamuoyunda “süper teşvik” olarak adlandırılan Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 80 milyar TL’ye yakın yatırım tutarı olan projelerin Ocak ayı içinde düzenlenecek bir törenle açıklanacağını duyurdu. Bakan Zeybekci, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında da ilgili Bakanlar Kurulu kararlarını hazırladıklarını, 6. bölge teşviklerine ilave bazı teşviklerle 23 ildeki yatırım teşviklerinin bu kapsamda değerlendirileceğini duyurdu. Zeybekci, Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamındaki yatırım onaylarını tamamladıklarını belirterek, “2017´nin sonuna yetiştirmeye çalıştık ama olmadı. 2018 Ocak ayı içinde bir toplantı ile açıklayacağız. 80 milyar TL’ye yakın bir yatırım tutarı var” dedi. “Süper teşvik” olarak da adlandırılan uygulama kapsamında petrokimya, petrol rafinerisi ile enerji alanlarında büyük yatırımlar hayata geçirilecek. Yeni teşvik sistemi, Türkiye’nin net ithalatçı olduğu ham madde ve aramalı niteliğindeki ürünlerin üretimine yönelik büyük ölçekli yatırımları özel bir teşvikle yerli olarak üretmesini sağlamayı da hedefliyor.  
 
CAZİBE MERKEZLERİ  
Öte yandan, KHK ile Kalkınma Bakanlığı’ndan alınarak Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuna verilen Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki 23 ilde özel teşvik uygulaması yönündeki “Cazibe Merkezleri” programında da ilerleme sağlandı. Bakan Zeybekci, bu program kapsamında 6. bölge teşvik sistemine ilave bir-iki yeni teşvik unsuru uygulanacağını, bu yönde bir karar taslağını Bakanlar Kurulu’na sunduklarını duyurdu  
Törenin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile teşvik belgelerini yatırımcılara takdim etti.  
 
ONUR KAYNAĞIMIZ OLDU 
DTO Başkanı Uğur Erdoğan, önemli bir toplantıda geleceğe yön verecek bir konuda bilgi birikim edindiklerine, aynı zamanda yarınların Türkiye´sini inşa edecek firmaların büyük yatırımlarına ilk adımı attıkları ana canlı tanıklık ettiklerini kaydetti. Erdoğan, "Denizlili bir bakanın bu önemli adımın mimari olması bizim için ayrı bir onur kaynağıydı. Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.  
 


10.04.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018