BUNLAR PARKİNSON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ OLABİLİR | Denizli Hizmet Gazetesi


BUNLAR PARKİNSON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ OLABİLİRDenizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uz.Dr. Burcu Selbest Demirtaş depresyon, uyku bozukluğu, koku duyusunda azalma, kabızlık gibi yakınmaların Parkinson hastalığı habercisi olabileceğini ifade etti.


Toplumda bu yakınmalara sahip tanı almamış birçok hasta olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Burcu Selbest Demirtaş parkinson hastalığının hareketin kontrollü, uyumlu ve akıcı yapılmasından sorumlu olan hücrelerin kaybıyla ortaya çıktığını belirtti. Bu durumun altta bir neden olmaksızın gelişebileceği gibi, genetik bir yatkınlık nedeniyle de oluşabileceğini vurguladı. 55-60 yaşlarından itibaren Parkinson hastalığının görüldüğünü, genetik durumlarda 40’lı yaşlardan itibaren de hastalığın görülebileceğini ifade eden Demirtaş, ileri yaş, kafa travmaları, böcek ve tarım ilaçlarına maruziyet gibi durumların da önemli risk faktörleri arasında yer aldığını söyledi.  
 
PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVİSİNDE NASIL BİR YOL İZLEMELİ? 
Erken tanı konulması, uygun ilaçların seçimi ve hastanın düzenli takiplerinin yapılmasının Parkinson hastalığını tedavi etmekte önemli olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Burcu Selbest Demirtaş şöyle devam etti: “Parkinson hastalığında hastanın yaşı, yakınmaları, hastalığın evresi ve hastanın sahip olduğu ek hastalıklar gibi faktörlere göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ile yakınmaların ortadan kalkmasını sağlayabilir ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabiliriz. Ancak ilaç kullanımı ile ilgili yan etkiler ortaya çıkmışsa ya da hastalık düzelmiyorsa uygun hastalar seçilerek cerrahi tedavi için yönlendirme yapıyoruz. Parkinson Hastalığı ile mücadele etmede fizyoterapi ve egzersiz çok önemlidir. Egzersiz sayesinde sadece denge ve yürüyüş bozuklukları gibi hareketlerle ilgili sorunlar değil kabızlık, depresyon gibi parkinson hastalığında görülen diğer fizyolojik ve psikolojik belirtiler de düzelebilmektedir. Bu sebeple hastaların kendilerine uygun egzersiz programlarını düzenli olarak uygulamaları mutlaka önerilerimiz arasında yer almaktadır” dedi.  
 
 
 


11.06.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018