“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONLA MÜCADELE" | Denizli Hizmet Gazetesi


“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ ENFLASYONLA MÜCADELE"Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Hükümet olarak gelecekle ilgili birinci önceliğimiz enflasyonla mücadele" dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin soruyu yanıtlayan Zeybekci, "Amerika´nın Çin ile ticaret savaşları başlamadı. ABD Avrupa Birliğiyle üst düzey bir ticaret savaşı başlattı. Bizim de etkilendiğimiz alanlar oldu, karşı önlemlerimiz oldu. Bundan sonra ABD´nin alacağı kararlarla ilgili bizim de anında cevaplarımız olacaktır. Türkiye´nin menfaatleri adına adım atmaktan çekinmeyeceğiz. Bunlar bütün dünyayı etkileyen gelişmeler. Dünyanın büyük ekonomisi ve diğer bloklar arasında olan bu gelişmelerden kurlarının etkilenmemesini beklemek zor. Dolayısıyla doların değer kazanması veya diğer para birimleri arasındaki hareketlilik bizde de var. Şu an gelmiş olduğumuz noktadaki enflasyon rakamları, Haziran ayı itibariyle yüzde 15.4´lük enflasyon rakamı beklentilerin biraz üzerinde. Bu rakamın yüksek çıkmasıyla ilgili beklentimiz vardı. Bir miktar onun üzerinde geldi. Bu ayla ilgili gerek mevsimsel etkiler gerek diğer maliyetlerin artması gerek kur, TL´nin değer kaybetmesi, gerekse enerji ve ham madde fiyatlarındaki yansıması ve en büyük kalem tabii ki gıda enflasyonunun yüzde 18.9 seviyesinde artması. Hükümet olarak gelecekle ilgili birinci önceliğimiz enflasyonla mücadele. Bu ay itibariyle enflasyonla arzın arttırılması yönünde özellikle gıda fiyatlarındaki oynaklığı arza artırarak ve üretimi artırarak gerektiğinde de oması gereken müdahaleleri yapabilecek şekilde bunları uygulamaya koyacağız. Seçim ortamında bile bazı ürünlerdeki gerekli müdahaleleri yaptık. Önümüzdeki süreçte bu hızla devam edecek. Enflasyonun sebeplerini ortadan kaldırmak lazım. Bizim asıl hedefimiz arzı artırıcı aradaki ürün kaybıyla ilgili önlemi, destek ve teşvikleri artırıcı tedbirlerimiz olacak. Enflasyonla kesinlikle mücadelemizde başarılı olmak zorundayız, bunun bilincindeyiz" açıklamalarında bulundu.  
Zeybekci, "Faiz artışı meselesine girmek istemiyorum. Bugüne kadar kendi başına karar alabilen Merkez Bankamızın önümüzdeki süreçle ilgili değerlendirmeleri mutlaka olacaktır" dedi.  
Zeybekci, "Yeni kabinede sizi görebilecek miyiz" sorusuna ise "Bu konuda alınmış olunan bir karar var. Ekonomi Bakanlığıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bir araya gelerek Ticaret Bakanlığı haline getiriliyor bazı sorumluluk alanları da ilave edilerek. Bu konudaki karar Cumhurbaşkanımızındır. Cumhurbaşkanımızın bu konudaki takdir yetkisini, bu konudaki karar alma sorumluluğunda milletimiz tek başına Cumhurbaşkanımıza vermiştir. Pazartesi akşamı hep beraber göreceğiz" yanıtını verdi.(İHA) 


05.07.2018İlginizi Çekebilir
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018