HAMİT TEKKANAT - İKİYÜZLÜ AVRUPA | Denizli Hizmet Gazetesi -

İKİYÜZLÜ AVRUPA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

5/4/2017
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri özellikle de lider konumundaki Almanya ikiyüzlü politika izliyor. Bunlar yıllardır PKK ve diğer terör örgütlerine kucak açmış durumdalar. PKK’nın en büyük gelir kapısı AB ülkeleri. Ayrıca cemaatlerin en yoğun faaliyet gösterdiği ülke de Almanya. Bizi önce AB’ne alacaklarını söylediler, sonra imtiyazlı ortaklık dediler, daha sonra vizesiz seyahat sözü verdiler hiçbirini tutmadılar.  
Son dönemde iktidar mensuplarının “Ey Almanya, Ey Hollanda” diye çıkardıkları kavga ise hem Türkiye- AB ilişkililerine çok zarar verdi, hem de Avrupa’da yaşayan soydaşlarımızı tedirgin etti. Oy uğruna vatandaşlarımızın geleceği ile oynanmamalı idi. Avrupa’da yaşayan soydaşlarımız gaza getirilip olaylar çıkarılınca o ülkeler de haklı olarak “Ya bizim kanunlarımıza uyarsınız ya da ülkenize dönersiniz” demeye başladılar. Almanya’nın çifte vatandaşlığı kaldırmaya hazırlandığı söyleniyor. Eğer uygulamaya başlarlarsa binlerce insanımız perişan olacaktır.  
Avrupa ikiyüzlü politika izliyor ama bizim siyasetçilerin de onlardan geri kalır yanı yok. İsveç Başbakanı Stefan Löfven bir röportajında bakınız neler söylemiş; 
“Sanıyorum şu an için Sayın Erdoğan’ın sataşmadığı az sayıdaki Avrupalı liderlerden biri konumundayım ancak açık yüreklilikle İsveç halkına ve Avrupa kamuoyuna ifade etmek isterim ki benim Sayın Erdoğan ile bir söz düellosuna girmek gibi bir niyetim yok. Zira karşı karşıya olduğumuz şey örgütlü bir kör cehalet ve ben bunun ile baş edebilecek alt- kültüre sahip değilim. 
Kadı ki başka bir Avrupalı liderin de böyle bir donanıma sahip olduğunu zannetmiyorum. Şu an devam etmekte olan tartışmaların hiç birinin entellektüel bir derinliği olduğunu düşünmediğim için taraftarlarının kendisine “poposunun kılıyız” dediği bir güruh ile nasıl bir diyalog kuracağımızı bilmiyoruz. Açıkçası Avrupa olarak son 70 yıldır böyle bir olgu ile karşılaşmamıştık. Türk halkına olan saygımız ve Türkiye’nin modern, demokratik ve açık bir toplum olma yolundaki serüvenine olan inancımız ve desteğimiz nedeni ile biz İsveç hükümeti olarak sessiz kalmayı tercih edeceğiz ve sataşmalara cevap vermeyeceğiz.  
Sayın Erdoğan her konuşmasında Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye verdiği sözlerin hiç birini yerine getirmediğini sıkça dile getiriyor. Bu eleştiriler kısmen doğru olabilir ancak Türk halkının kendine şu soruyu sormasının zamanı geldiğini düşünüyorum: 1960’larda başlayan bir üyelik sürecinde kendi hükümetleri acaba gerçekten yükümlülüklerini yerine getirmiş midirler? Sorularına şu şekilde devam edebilirler: Türkiye batı komşularına nazaran daha uzun çok partili demokrasi deneyimine sahip iken, nasıl oluyor da son 50 yılını komünist bir rejim altında geçirmiş ve neredeyse hiçbir demokrasi deneyimi olmayan bir ülke 10 yılda toparlanıp AB üyesi olabiliyor ve Türkiye 50 yıldır üyelik sürecinde yerinde sayıyor?”  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018