HAMİT TEKKANAT - KONTRÖLLÜ DARBE Mİ? | Denizli Hizmet Gazetesi -

KONTRÖLLÜ DARBE Mİ?
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

6/4/2017
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz darbe girişimi için kullandığı “Kontrollü darbe” iddiası siyaset dünyasını karıştırdı. Cumhurbaşkanı ve Başbakan Kılıçdaroğlu’na şiddetle çatarak iddiasını ispat etmeye çağırdılar. Eleştirilere cevap CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan geldi. Engin Altay 15 Temmuz hakkındaki kuşkuların giderilmediğini, devleti yönetenlerin halka karşı şeffaf olması gerektiğini söyledi.  
Öncelikle belirtmeliyim ki Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını tasvip etmiyorum. Bir ülkenin ana muhalefet partisi lideri elinde sağlam bilgi ve belge olmadan kafaları karıştırmak için açıklama yapmamalıdır. Eğer elinde bilgi varsa açıklaması net olmalı rakiplerine malzeme vermemelidir. CHP’liler Bylock kullanan milletvekilleri ile FET֒cü dedikleri üç bakan için de iddialarda bulundular ama bu güne kadar ispat edemediler. İspat edilemeyen sözler doğru bile olsa karşı tarafa koz olarak verilmiş oluyor ve “Kılıçdaroğlu yalancı” denmesine zemin hazırlıyor.  
Gelelim 15 Temmuz darbe girişiminin kontrollü olup olmadığına. Aradan aylar geçmesine rağmen ne halkımız, ne ABD, ne AB ülkeleri darbe girişiminin nasıl ve kimler tarafından organize edilmiş olduğu hakkında net bilgi sahibi değil. Almanya haber alma servisi başkanı Bruno Kahl 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili, darbe girişiminin arkasında Gülen yapılanmasının olduğundan şüphe ettiğini açıklamıştı. Benzer açıklamalar ABD’den de geldi. ABD, Fethullah Gülen’in iadesi için gönderilen belgeleri yeterli bulmamış olacak ki bu konuda bir işlem yapmayı sürekli savsaklıyor. 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için TBMM’de oluşturulan komisyonun başına AKP Milletvekili Reşat Petek getirildi. Reşat Petek, Ergenekon ve Balyoz davaları sürecinde FET֒nün ateşli savunucularından birisi idi. Reşat Petek, 17-25 Aralık’tan sonra FETÖ hakkındaki görüşlerinin değiştiğini tekrarlıyor. Darbe araştırma komisyonu, darbe girişiminin arkasında siyasilerin olup olmadığını ortaya çıkaramadı, MİT başkanı ve Genelkurmay başkanını dinlemedi, Bylock kullandığı iddia edilen siyasileri açıklamadı. Komisyon adeta toplumu oyalayıp, konuyu kapattırmaya çalıştı. Sonucun böyle olacağı başına getirilen milletvekilinin geçmişinden belli idi.  
Şahsi kanaatim, darbe girişiminin aydınlatılmaya muhtaç pek çok yönünün olduğu şeklindedir. Bu aydınlatma olmadan iktidar denetiminde olmuştur demek yanlıştır. Darbeyi planlayan kim olursa olsun 15 Temmuz’dan en iyi şeklide istifade eden AKP iktidarı ve Cumhurbaşkanıdır.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018