HAMİT TEKKANAT - REFERANDUM VE AGİT | Denizli Hizmet Gazetesi -

REFERANDUM VE AGİT
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

20/4/2017
16 Nisan’da büyük katılımlı bir referandum yaşadık. Kazananla kaybeden arasında 3 puanlık fark var. Durum böyle olunca kaybedenlerin itirazlarına kulak vermek gerekiyor. Kaybeden tarafın haklı istekleri de olabilir.  
YSK bu referandumda maalesef iyi bir sınav veremedi. YSK’nın seçimi ya da hile yapılan seçim sandıklarını iptal edeceğini sanmıyorum. Muhalifler konuyu önce Anayasa Mahkemesine, sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacaktır. İtirazların sonuç getirmemesi seçim üstündeki şaibeleri artıracaktır.  
Bu seçimde incelenmesi gereken diğer bir konu ise iptal edilen oy sayısının fazlalığıdır. Türkiye genelinde 850 bin oy iptal edilmiş. Bir tek oy pusulası bir yanı EVET, diğer yanı HAYIR yazıyor. Nasıl oluyor da bu kadar oy iptal ediliyor. Bu bir tepki midir, yoksa vatandaşın bilgisizliği mi, üzerinde durmak lazım. Seçim sonucu muhalif kesimde gittikçe yerleşen bir kanaat var, “Bunlar ne yapar ne eder seçim kaybetmezler”. Bu inanış maalesef giderek yerleşiyor ve demokrasiye olan inancı sarsıyor.  
Cumhurbaşkanı seçim öncesi sert üslubunu seçim sonrası da devam ettiriyor. Oysa daha sakin, daha kucaklayıcı bir dil kullanması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı AGİT ‘in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) seçim hakkındaki raporu için bakınız neler söyledi; “AGİT diye bir örgüt var Avrupa’da. Şimdi bunlar kendilerine göre bir rapor hazırlıyor, Türkiye’de seçimler şöyle olmuş böyle olmuş. Önce haddinizi bilin haddinizi. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları biz ne görürüz ne duyarız ne biliriz?” 
AGİT raporunda olanlar Cumhurbaşkanını neden kızdırmış, raporun can alıcı cümleleri şöyle;  
-Anayasa referandumu eşit olmayan bir ortamda gerçekleşti (Aksini düşünmek imkânsız) 
-Referandum genel olarak standartları tutturamadı. Oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı.  
-İdari kaynaklar “Evet” kampanyası lehine uygunsuz olarak kullanıldı. 
-Medyada tarafların eşit şekilde yer almasına izin verilmedi.  
Tarafsız gözle baktığınızda AGİT raporuna söylenecek fazla söz yok. Ancak “Evet” cephesinin hiçbir eleştiriye tahammülü olmadığı gibi, özeleştiri yapma, hatalardan ders çıkarma gibi bir niyetleri de yok. Bu zihniyet ülkeyi daha da gerer, kutuplaşmayı artırır. Dünyada itibar kaybetmemize sebep olur. Avrupa’yla bağırarak, kavga ederek değil hukuka uygun işler yaparak anlaşabiliriz. 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018