HAMİT TEKKANAT - BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ | Denizli Hizmet Gazetesi -

BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

2/5/2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Irak ve Suriye’de düzenlediği hava harekâtlarına tepki gösteren ülkelere cevaben, operasyonların devam edeceği mesajını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biz gayet iyi biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz” dedi. 
Cumhurbaşkanının bu sözleri beni 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı öncesine götürdü. 1963’de başlayan Rum baskısı 1967’de hız kazanmış, Rum Lideri Makarios’u deviren askeri cunta 1974’de Enosis (Kıbrıs’ın Yunanistan’la birleşmesi) ilan etmişti. Kıbrıs’ta her an bir savaş söz konusu idi. Türk tarafı zayıftı ve Türkiye’den başka güvenebilecekleri ülke yoktu. Rum tarafı ise batıya ve ABD’ne güveniyordu. Kıbrıs’ta Rum baskısı devam ettiği günlerde radyolar psikolojik savaşın en önemli unsuru idiler (o dönem TV yaygın değildi). Türk radyosu “Bu kadar yürekten çağırma beni, bir gece ansızın gelebilirim” şarkısını çalarken, Rum radyosu “Bekledim de gelmedin, gözyaşımı silmedin” şarkısı ile adeta Türk tarafı ile dalga geçiyordu. Ve 20 Temmuz 1974’de Türk askeri havadan ve denizden Kıbrıs’a girdi. Rum radyosu susarken, Türk radyosu şarkısını günlerce devam ettirdi. O zaman iktidarda Ecevit- Erbakan koalisyon hükümeti vardı. Kıbrıs planı büyük gizlilik içerisinde hiçbir dış müdahale dikkate alınmayarak, bütün baskılar göz önüne alınarak uygulanmıştı. Harekât sonrası Rum tarafını açıkça destekleyen ABD bize ambargo uyguladı. Silahlı Kuvvetler ambargo nedeniyle sıkıntıya girdi. Bu sıkıntılı dönemde bize yardım eden Kaddafi’nin Libya’sı ve Pakistan’dı. 
Günümüze dönelim, AKP iktidarı davul-zurna çalarak iş yapmayı çok seviyor. Ancak bu taktiğin başarılı olduğu söylenemez. Fırat Kalkanı operasyonu başladıktan sonra hedef büyütüp sırada Membiç ve Rakka var diye dünyaya ilan ettiler. ABD ve Rusya bize karşı birleşip Membiç’e yerleştiler, Rakka operasyonuna ise bizi davet etmediler. Eğer yaygara koparılmadan Membiç’e ani bir baskınla girilse idi aynen Kıbrıs’ta olduğu gibi sonucu kabulleneceklerdi.  
Şimdi yine yanlış taktik uygulanıyor. Bir gece ansızın gelebiliriz diye niyetimiz ortaya konunca ABD açıkça PYD’nin yanında yer aldı. PYD ile savaşmak ABD ile savaşmak anlamına geliyor. AKP’liler azıcık tarih bilseler, azıcık da askerleri dinleseler böyle hatalar yapmazlardı. Davul-zurna çalarak sınır ötesi operasyon Yeniçeriler döneminde yapılırdı. O devir çoktan geçti.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018