HAMİT TEKKANAT - MESELE DOMATES DEĞİL! | Denizli Hizmet Gazetesi -

MESELE DOMATES DEĞİL!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

8/5/2017
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın Soçi şehrinde bir araya geldiler. Toplantı sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan “Domates hariç” her konuda anlaşma sağlandığını söyledi. Domates böylece gündeme oturdu.  
Şimdi hangi kanalı açsanız domates haberi veriyor. Rusya domates almadığı halde neden fiyatı 10 TL olmuş, eğer Rusya da alsa 20 TL olurmuş. Antalya’da çiftçi kan ağlarken neden pazarda domates fiyatları düşmüyormuş vs. domates fiyatları için her kafadan bir ses çıkıyor, sorumlu olanlar çare bulmak yerine sızlanıp şikâyet etmeyi tercih ediyorlar. Sorun şimdi domates, yarın başka ürün olacak. Üreticiden tüketiciye hızlı ve doğru bir zincir kurulmadan, aracıların karı azaltılmadan ve en önemlisi çiftçi desteklenemeden fiyatlar düşmez. Domatesi dışarıdan alan Almanya’da fiyatların bizden ucuz olmasına ne dersiniz? 
Bizde sürekli reform ve açılım haberleri çıkar ama arkası bir türlü gelmez. Tarım Reformu Genel Müdürlüğü diye bir kurumumuz olduğundan acaba kaçımızın haberi var. Bu müdürlüğün görevi neymiş bakalım; tarım sektöründe rekabet gücünün geliştirilmesi, kırsal alandaki yaşam kalitesinin ve ekonomik çeşitliliğin iyileştirilmesi, yerel kırsal kalkınma kapasitesinin oluşturulması amacıyla arazi ıslahından desteklemelere tarım sigortasından arazi toplulaştırmasına ve tarım ürünlerinin pazarlanmasına kadar çok geniş yelpazede hizmet sunmak. 
Bizim devlet katında Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüz var, taşra teşkilatı var. Ancak ülkemizde başta et olmak üzere tüm gıda fiyatları sürekli artıyor. Ne yeterli üretim var, ne planlama ne de denetim. Eskiden dünyanın gıda bakımından kendine yeterli sayılı ülkelerinden iken şimdi gıda ithalatçısı bir ülke haline geldik. Türkiye Ziraatçılar Derneği başkanının açıklamasına göre 126 ülkeden 133 değişik meyve ve sebze ithal ediyormuşuz. Marul, sivri biber, taze ve kuru soğan bile ithal etmişiz.  
Yol yaptık, köprü yaptık, hastane yaptık demekle ülke kalkınamıyor. Öncelik vatandaşın ucuza ve sağlıklı gıdalarla beslenmesidir. Kâğıt üstünde reform yapmakla da sorun çözülmüyor. Rusya’nın domates almama sebebi ise çok açık, Rusya domates üretimi için kendi imkânlarını seferber etmiş, kendi üreticisini korumak için de domates alımını yasaklamış. Biz de sıkıştıkça ithal ediyor, yerli üreticiyi küstürüyoruz.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018