HAMİT TEKKANAT - ABD GİBİ DOSTUN OLACAĞINA | Denizli Hizmet Gazetesi -

ABD GİBİ DOSTUN OLACAĞINA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/5/2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YPG konusunu ABD Başkanı Trump ile konuşacağını, YPG’siz çözüm önereceğini tekrarlamasından bir süre sonra Pentagon YPG’ye ağır silah yardımı yapılacağını açıkladı. ABD’nin yaptığına ne denir? Dost desen, dostluğa sığmıyor. Düşman desen “Türkiye’ye koruma garantisi veriyoruz” diyerek gönül almaya çalışıyorlar.  
Neden Cumhurbaşkanı ABD’ne gitmeden önce böyle bir açıklama yapıldı? Anlamak için fazla düşünmeye gerek kalmıyor. ABD, YPG’yi (yani PKK’yı) açıkça koruyor ve Rakka operasyonunu onlarla yapmaya kararlı. ABD Rakka operasyonuna Türkiye’nin katılmasını ancak YPG ile birlikte olursa kabul ediyor. Yani ABD Suriye Kürtlerine Türkiye’den daha fazla güveniyor, acaba neden? 
ABD neden Suriye Kürtlerini Türkiye’ye tercih ediyor? Bunun altında yatan tarihi bir hesaplaşma mı var? ABD Sevr Antlaşmasında kurduramadığı Kürdistan hayali peşinde mi, yoksa Türkiye’nin giderek radikal İslami bir yapıya dönüşeceğinden çekindiği için etrafını kuşatıp, tehdit altında yaşatmak mı istiyor. ABD’nin YPG’ye ağır silah vermesinin diğer bir nedeni de Rusya ile rekabet etmesi. Suriye’de görünen manzara şöyle; Rusya ve ABD Suriye’de nüfus bölgeleri elde ettiler ve devam ettirecekler, Suriye’de kaosun sürmesi bu ülkelerin işine geliyor. Suriye hükümeti ve muhalefetine gelince Esad yönetimi kendini Rusya ve İran’ın ellerine teslim etmiş, onların desteği ile yaşıyor. Suriye muhalefeti içerisinde birlik yok, uzağı da göremiyorlar, ülkelerinin parçalanmasını önlemek için yeterli güce de sahip değiller. Suriye’de Müslüman ülkeler barış için uğraşmak yerine mezhep savaşına, hatta IŞID’e destek vererek Müslüman katliamına sebep oluyorlar. Bu akıldaki İslam âlemi batıya mahkûm olmak zorundadır. Baskı altındaki Müslüman ülkelerden kaçanlar kurtuluşu batıda arıyor. Ancak batıda güven ve refaha kavuşanların bir kısmı çabucak geldikleri ortamı unutup eski alışkanlıklarına dönmeye başlıyor. Batıda İslam düşmanlığının giderek artmasının sebebi İslam âleminin geri kalmışlığı ve iç çekişmelerden kurtulamamış olmasıdır.  
Batıda İslamafobi artıyor diye korkmak yerine İslam dünyasına barış nasıl gelecek onun yolunu bulmak lazım. İslam dünyasının sorunlarından kaçış yolu hep batıyı suçlamak, her olayın altında bir komplo aramaktır. Bu alışkanlık artık işe yaramıyor.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018