HAMİT TEKKANAT - ABD GEZİSİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

ABD GEZİSİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

22/5/2017
Cumhurbaşkanının ABD gezisi tarihi bir önem taşımaktaydı. Şöyle ki; ABD ziyaret öncesi PYD’ye silah verileceğini resmen açıklayarak PYD’nin arkasında olduğunu ilan etmişti. FETÖ ve Zarrab konusunda bir gelişme olmayacağı ise belli idi. Şartlar böyle olunca Türk kamuoyunda Cumhurbaşkanının ABD ‘ne gitmemesi konusunda tartışmalar yapılıyordu. Bu hava içerisinde ABD’ne giden Cumhurbaşkanı her ne kadar “Nokta koymaya” gittiğini söylese de nokta koyamayacağı da ortada idi.  
Cumhurbaşkanının bütün olumsuzluklara rağmen ABD’ne gitmesi ve fikirlerini beyan etmesi isabetli olmuştur. Görünen manzara ne ABD’nin Türkiye’den, ne de Türkiye’nin ABD’den kolayca vazgeçmeyeceği yönündedir. ABD bizim heyeti dinlemiş, kendi kararından geri adım atmamış ve bizimkilerin ağzına bir parmak bal sürerek geri göndermiştir. ABD, PYD’ye desteğini sürdürmekte kararını pekiştirirken muhtemel Rakka operasyonunda Türkiye’nin olmayacağı netleşmiştir. Cumhurbaşkanı Türkiye’ye yönelik bir PYD tehdidi olursa anında cevap vereceğini beyan etmiştir ki bu doğal hakkımızdır.  
ABD Türkiye’yi kaybetmemek için ihtiyaç duyulan silah ve malzemelerin verileceğini taahhüt etmiştir. Bunlar; Skorsky helikopterleri, akıllı mühimmat, insansız hava aracı gibi yüksek teknolojiyi gerektiren ve yerli imkânlarla üretilemeyen malzemelerdir.  
Basında ziyaretin kısa sürdüğü tartışılmaktadır. Ziyaretin kısa veya uzun sürmesi değil sonucu önemlidir. Sonuç Türkiye’yi tatmin etmese de ilişkileri kopma noktasına götürmediği için önemlidir. ABD-Türkiye ilişkilerine bundan sonraki gelişmeler yön verecektir.  
ABD başkanı Ortadoğu’ya yapacağı ziyarette önce Suudi Arabistan’a sonra da İsrail’e gidecektir. Bu ziyaret ABD’nin önem verdiği ülkelerin açık göstergesidir. Suudi Arabistan’ın ABD’de trilyonları vardır. Suudiler aynı zamanda ABD’nin en fazla silah sattığı ülkedir. İsrail ise ABD’nin himayesinde bir devlettir. ABD-İsrail adeta birleşik devlet gibidirler. Trump’un damadının Yahudi asıllı olması da İsrail için bir avantajdır.  
Cumhurbaşkanının ziyaretinden benim aklımda kalan bir nokta ise Türk Büyükelçiliği önünde PKK-PYD’lilerle Türkiye’yi savunanların kavgasıdır. ABD gibi bir ülke böyle çirkin bir olaya meydan vermeden gerekli tedbirleri önceden almalıydı. Bizde böyle bir olay olsa kıymeti koparırlardı.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018