HAMİT TEKKANAT - YENİ DÖNEM | Denizli Hizmet Gazetesi -

YENİ DÖNEM
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

23/5/2017
AKP’nin 3ncü olağan üstü kongresi beklendiği gibi olağan bir şekilde geçti. Beklenmeyen 2 IŞID’cinin kongreyi basmak için plan yapması, ancak emniyet güçlerince etkisiz hale getirilmesi idi. 
Kongre öncesi en fazla konuşulan konuların başında MYKY’da (Merkez Karar ve Yürütme Kurulu) ve bakanlar kurulunda yapılacak değişiklikler geliyordu. MYKY’da önemli değişiklik yapıldı. Bakanlar kurulunda kimlerin değiştirileceğini bekleyip göreceğiz.  
Bu kongrenin FETÖ ile mücadele için çok önemli olduğu söyleniyordu, yandaş bir gazetecinin ifadesine göre bu sinyal verilmemiş. Eğer AKP içerisinde FETÖ operasyonu yapılmazsa Bahçeli ile aralarının açıldığını görmek şaşırtıcı olmamalı.  
Türkiye’nin şu an en önemli sorunları işsizlik, sonra terör ve dış ilişkiler geliyor. İşsizlik rekor üstüne rekor kırıyor. Yeni dönem yine reform paketleri ile açıklanacak ancak 15 yılda tutmayan reform paketlerinin pek fazla inandırıcılığı kalmadı.  
Dış politikada da köklü bir değişiklik beklenmiyor. Suriye’de ABD ve Rusya arasına sıkışmış durumdayız. Medyada her ne kadar askerlerimiz operasyon için hazır haberleri yer alsa da bunlara fazla itibar etmemek lazım. Davul-zurna çalarak operasyon yapılmaz. Bu haberlerin maksatlı çıkarıldığını, psikolojik etki yaratmayı amaçladığını tahmin ediyorum. Fırat Kalkanı operasyonu ile denetim altına aldığımız bölgelerin geleceği belli olmadan yeni bir operasyona ancak Türkiye’ye yönelik kapsamlı bir tehdit olursa başvurulabilir. Aksi halde kimseye haklılığımızı anlatamayız.  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında birkaç kez demokrasi vurgulaması yaptı. Ancak OHAL için söyledikleri beklentilerin tersi yönündeydi. “Ülke huzura kavuşana kadar OHAL sürecek” dedi. Bu ucu açık bir cümledir. Ülkenin hangi kritere göre huzura kavuşacağı belli değil. Ülkemizde PKK, IŞID ve FETÖ ile mücadele devam ederken dışarıda Suriye ve Irak’ta terör örgütleri ile savaşıyoruz. Eğer ölçü bu sorunların çözülmesi ise OHAL’den kurtulmayı beklemeyiniz. Önceki genel seçimlerde “OHAL’i kaldırdık” diye propaganda yapan AKP, bu defa OHAL’e sarılıyor. OHAL AKP’nin işine geliyor çünkü idarenin aldığı kararların mahkemeye taşınmaması, hukuki güvencenin büyük ölçüde sınırlanması, meclisin etkisiz hale getirilmesi AKP’ye istediği gibi hareket edebilme imkânı sağlıyor.  
Tahminim odur ki OHAL 2019 cumhurbaşkanlığı seçimine kadar devam edecektir. Yeni dönemin eski dönemden farklı olacağı yönünde bir ışık şimdilik görünmüyor.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018