HAMİT TEKKANAT - İSTİHBARAT | Denizli Hizmet Gazetesi -

İSTİHBARAT
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/6/2017
15 Temmuz darbe girişiminden sonra tartışılan önemli konulardan birisi de istihbarat zayıflığıdır. İstihbarat zayıflığı konusunda suçlanan başlıca iki kurum ise MİT ve TSK’dır.  
15 Temmuz gibi yüzbinlerce insanın adının karıştığı, hazırlık safhasının aylar, yıllar sürdüğü bir olayı kimsenin duyup MİT’e ya da TSK’ya haber vermemesi mantığa ters geliyor. Ortada bir suç var, bu suçu kimse üstüne almıyor, sorumlu aranıyor ama sorumlu bir türlü bulunamıyor. 15 Temmuz’da bir istihbarat zafiyeti aramak yerine önce FET֒yü güç haline getiren sebeplere bakmak lazım.  
FETÖ sağcı iktidarlar sayesinde güçlendi. FET֒cüler “Alnı secdeye değiyor” diye kollandı, korundu. Devletin en kritik yerlerine siyasi iktidar tarafından yerleştirildiler. “Ne istediler de vermedik” sözü Cumhurbaşkanına aittir. Böyle kollanıp korunan FET֒cülerin darbe yapabileceği maalesef hiç hesaba katılmadı.  
Silahlı Kuvvetlerin istihbarat zafiyeti konusuna gelince; istihbarat paralı ve pahalı bir faaliyettir. İstihbarat uzman elemanlarca elde edilip değerlendirilir ve işleme konur. Silahlı Kuvvetlerde istihbarat sınıfı olmasına rağmen maalesef kendi içerisinde bilgi toplayacak vasıta yoktur. MİT’in Silahlı Kuvvetler içinde istihbarat toplaması 2011 yılında yasaklanmış. Yasaklanmasa da MİT, Silahlı Kuvvetlerde istihbarat toplayamıyordu. Kaldı ki MİT, bırakınız Silahlı Kuvvetleri polis, yargı, emniyet ve üniversiteler gibi kurumlardaki FET֒cüleri de takip edememiş, önceden haber alamamıştır.  
Silahlı Kuvvetlerin istihbarat faaliyeti dışarıya yani savaş durumunda düşman ülkeye yöneliktir. Bu nedenle düşman olma ihtimali olan ülkelerin silahlı kuvvetleri takip edilir, harp silah araçları, moral durumu, kuvvetli ve zayıf tarafları sürekli güncel tutulmaya çalışılır. Hasım ülkeye ait istihbaratı toplamak için açık ve gizli kaynaklar kullanılır. Halen uydular, telefon ve telsiz dinlemeleri başlıca elektronik istihbarat vasıtalarıdır. Ayrıca insan eliyle de (casuslar, devlet görevlileri, basın) istihbarat toplanır.  
Silahlı Kuvvetlerin içerisinde, kendi personeline yönelik istihbarat toplama vasıtası yoktur. En büyük zafiyetlerde buradan kaynaklanmaktadır. İstihbarat toplama imkânı olmadığı için de dedikoduculara itibar etmek, asılsız ihbar mektuplarına işlem yapmak gelenek haline gelmiştir. 
Her kurum MİT’e mecbur bırakılmaksızın kendi personelini takip ve kontrol edecek sisteme kavuşturulmalıdır. Ülkemizde liyakat yerine sadakat sistemi hâkim oldukça, etkin personel sitemi kurmak neredeyse imkânsızdır. Kurumları suçlamak yerine yeni bir personel sistemi kurmak esas olmalıdır. 15 Temmuz’dan ders almak gerekir.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018