ALTAY VAROL - YILMADIM VE BAŞARDIM (!) | Denizli Hizmet Gazetesi -

YILMADIM VE BAŞARDIM (!)
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

1/7/2017
Denizli’de bulunan baraj ve göllerdeki doluluk oranlarıyla ilgili haber çalışması yapmak için başlattığım girişimler, nihayet Ankara’da mutlu sonla (!) tamamlandı. 
Denizli’de bulunan DSİ Denizli 212. Şube Müdürlüğü’nün Aydın DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olduğunu hatırlatarak başlayayım. Baraj ve göllerde bildiğim kadarıyla her hafta ölçümler yapılıyor ve su seviyeleri belirleniyor. Mayıs ve Haziran aylarının oldukça yağışlı geçtiği Denizli’deki doluluk oranlarını almak için (DSİ Denizli 212.Şube Müdürlüğü’nün bilgi verme yetkisi olmadığını daha önceki tecrübelerimden biliyordum) Aydın DSİ 21.Bölge Müdürlüğü’nü aradım.  
Büyük umutlarla başlattığım ve 2 gün sürecek bu girişimimin (!) beni taaa Ankara’lara kadar götüreceğini bilseydim herhalde baştan pes ederdim. Neyse; Aydın DSİ 21.Bölge Müdürlüğü’nden basına bilgi verilemeyeceği, bilgilerin Aydın Valiliği’ne verildiğini, oradan alabileceğim söylendi. Hemen Aydın Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü arayıp, meramımı anlattım. Buradan da ‘Basın bürosuna bu bilgi gelmez’ denilince, ‘U’ dönüşü yapıp, belki bir şeyler değişmiştir, bana yol gösteren olur diyerek DSİ Denizli 212.Şube Müdürlüğü’nü aradım. Yıllardır değişmeyen ve değişmesi de pek mümkün görünmeyen ‘Biz bilgi veremeyiz’ cevabını alınca, ‘Eğer bu kadar basit bir bilgiye ulaşamıyorsam bu mesleği yapmanın ne anlamı var?’ deyip, rotayı Ankara’ya çevirdim. 
Afyonkarahisarlı olan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Denizli’yi her ziyaretinde ‘Ben Denizli’nin de bakanıyım’ sözlerinden güç alıp, bakanlığın basın müşavirliğini aradım. Telefonuma çıkan herkese yaptığım gibi önce ismimi, çalıştığım basın organını, elde etmek istediğim bilgiyi ve o ana kadar aradığım yerler ve aldığım cevapları tekrarlayıp, derdimi anlattım. Oradan da bu bilgileri DSİ Genel Müdürlüğü’nden alabileceğim söylenince, bu defa telefonumun tuşlarını DSİ Genel Müdürlüğü için çevirdim. DSİ Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği’nde telefonuma çıkan hanımefendiye de kendimi tanıtıp, talebimi, o ana kadar yaptığım görüşmeleri ve aldığım cevapları anlattım. Hanımefendi’nin ‘Altay bey, telefonunuzu ve isminizi aldım. Hemen ilgileniyorum. En kısa zamanda size mutlaka döneceğim’ deyince inanın sevindim.  
İstediğim bilgi verilemese bile, yetkililerin talebimi değerlendirme çabası, benim o ana kadar kamuoyuna bilgi verme çabam kadar değerli gelmişti. Birkaç dakika geçtikten sonra, ‘Mutlaka dönüş yapacağım’ diyen hanımefendi aradı ve ‘Altay bey sizi basın müşavirimiz Levent Yıldırım beye bağlıyorum’ dedi. DSİ Genel Müdürlüğü Basın Müşaviri Levent Yıldırım’ın ilk sözü, ‘Merhaba Altay bey, nasılsınız, nasıl yardımcı olabilirim’ deyince, ‘Tamam, herhalde işin sonuna geliyoruz’ dedim. Çünkü 2 gündür duymak istediğim ‘Yardımcı’ kelimesini duymuştum. Basın Müşaviri Levent Yıldırım bana dönüş yapılmadan önce istediğim bilgileri hemen toparlamıştı. Bunu bana bilgi verirken anladım. Elbette yetkisi kadar ve basına verilebilecek bilgileri verdi. Yani Denizli’deki barajların son doluluk oranlarını. 
Denizli’ye geldiklerinde mutlaka görüşmek istediğini, bilgiye ulaşma konusunda hiç çekinmeden istedikleri zaman kendisini arayabileceğimi, her zaman yardıma hazır olduğunu ifade etti. Denizli-Aydın-Ankara arasında zaman zaman sinirlendiğim zaman zaman yorulduğum bir haberi tamamladığıma sevindim ama beni ondan daha fazla sevindiren Levent Yıldırım gibi bir insanla tanışmak oldu.  
Ne ben babamın hayrına bu bilgileri toparlamak için çalıştım ne de Levent Yıldırım babasının hayrına bu bilgileri verdi. İkimiz de görevimizi yaptık. Kendisine gösterdiği ilgi için teşekkür ederim. 
Son olarak Orman ve Su İşleri Bakanı (Afyonkarahisar-Denizli milletvekili) Sayın Veysel Eroğlu’ndan bir isteğim olacak. “Sayın bakanım; bu gibi konularda basının bilgiye daha kısa zamanda ve sağlıklı şekilde ulaşabilmesi için bir çalışma yapılması talimatı vermeniz mümkün mü? Ankara’da belki bu konuda sıkıntı yaşanmıyordur ancak Anadolu’da durum bildiğiniz gibi değil”  


Yazarın Diğer Yazıları:
6 HAFTA 5 TAKIM
İNANMAK YETMEZ, CESUR DA OLACAKSIN
HALI SAHADAN ŞAMPİYON ÇIKAR MI?
SON 7 HAFTANIN TADINA DOYULMAYACAK
ORTALIK TOZ DUMAN
KAÇAN BALIK BÜYÜK OLUR
ARTIK HERŞEY DAHA ZOR
KRİTİK VİRAJ
TARZAN’A CEYN MUAMELESİ
BUGÜN RENKLER KARDEŞ OLSUN
DERBİ MAÇ(MIŞ)…
DESTEK CUMARTESİ GÜNÜ BİTMESİN
BUGÜN DE ARTILARI YAZDIM
BUGÜN EKSİKLERİ YAZDIM
BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR
FORVETLERİN MAÇI OLACAK
DİSİPLİN VE BAŞARI
KÖTÜ BAŞLADI, İYİ BİTİRDİ
ZORLU PERİYOT BAŞLIYOR
FATİH TEKKE FARKI
VİCDAN MUHASEBESİ
BEKLEMEK KAHREDER…
İKİ TOPLANTI, İKİ KRİTİK
GEMİDEKİ SON KAPTAN
BU CÜMLEYİ TEKRAR EDİN…
DÜŞENİN DOSTU OLMUYOR
FUTBOLCULARA VE YÖNETİME İLETİLMESİ RİCASIYLA…
TERCİH KADERİNİ BELİRLEYECEK
SAFLIĞIMIZA VERİN ARTIK
KİMSENİN MAZERETİ KALMADI
BU MAÇLARA YÜREK DAYANMAZ
YALNIZLIĞA MAHKUM KALACAKSINIZ
KALP VE BEYİN…
HER PUANIN KIYMETİ VAR
ÇORAP, ELDİVEN, SARMA…
TABLONUN PEMBE KISIMLARI…
TABLONUN PEMBE KISIMLARI…
DENİZLİSPOR ÇOK ŞEY KAZANDI
TÜRKİYE’NİN KUPASI
TRANSFERLERİN DEĞERLENDİRMESİ
İKİNCİ İSMAİL HAKTAN YAZISI…
BU DÖNÜŞ HAYIRLI OLACAK…
DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK
10 OCAK VE BİZ…
HERKESİN BİR DERDİ VAR, DURUR İÇERİSİNDE
KURTAR BENİ EVLAT!
TRANSFER ZAMANI VE ÖNEMİ
ÇÖKÜŞ BAŞLADI
MEKANİZMANIN YENİ DİŞLİSİ
SON KURŞUNA KADAR…
SON MAÇA KONSANTRE OLMAK
İKİNCİ YARIDA YENİ DENİZLİSPOR
SON MAÇ ÖNCESİ
ERGİNER’İN EKSİKLERİ…
Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018