ALTAY VAROL - KISMEN DEĞİL, TAMAMEN KONTROL | Denizli Hizmet Gazetesi -

KISMEN DEĞİL, TAMAMEN KONTROL
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

4/7/2017
Antalya, İzmir ve Çanakkale’de sadece ağaçları ve hayvanları değil, geleceğimizi yakan orman yangınları çıktı.  
Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesindeki yangın söndürme uçakları, helikopterleri ve yangın söndürme ekipleri gece gündüz yangınları söndürmek için çaba harcıyor. Yükselen her alev içimizi daha da yakıyor.  
Türkiye’de orman yangınlarının yüzde 97’sinin insan kaynaklı olması, bu konuda yıllardır laftan öteye fazla bir şey yapılmadığını ortaya koyuyor. Neden mi böyle diyorum? Dün, gazetemizin arşivine bakarken, 12 Ağustos 1994 tarihli nüshasının ‘Anız yakana büyük ceza’ manşetiyle çıktığını gördüm. Bugün de zaman zaman buna benzer başlıklarla haber yapmayı sürdürüyoruz. Geçen zaman içerisinde en azından orman kenarlarında ateş yakma, anız yakma, mangal yakma gibi zaaflarımızdan bir türlü vazgeçememişiz.  
Son yıllarda çıkarılan kanunlarla orman yangınlarına sebep olanlara ağır cezalar veriliyor. Ama bu cezalar yanan ciğerlerimizi geri getirmiyor. Bir kişinin hatası, ihmali veya kasti davranışı bir ülkenin en değerli hazinesini yakıp kül ediyor. Orman yangınına sebep olanlara en ağır cezalar verilmeli. Ancak bunun sadece yaptırımlar ve cezalarla engellenmesi mümkün görünmüyor. Dediğim gibi, 23 yıl önce belki de daha önceleri de bu konuda sürekli uyarılar yapılmış. Ama nafile. 
Eski kafaları değiştirmek mümkün olamayabilir ancak çocuklarımızı bu konuda eğitmeye başlasak çok iyi olacak. Okullarda çevre, orman, su gibi konuların da artık ders olarak okutulması gerekiyor. Bu dersler; öyle laf olsun torba dolsun dersi olmamalı. Çevreyi kirletmenin ne kadar kötü, orman yakmanın ne kadar büyük vebal olduğunu bilmeyen bir çocuğun, İngilizce’den 10, Müzik’ten 9, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 8 alması, TEOG’da 500 tam puan çıkarması bu ülkeye ne fayda getirir ki?  
Anız yaktığı zaman hem toprağını verimsizleştirdiğini hem içindeki binlerce irili ufaklı hayvanın ölümüne sebep olduğunu bilmeyen çiftçiye, yaptığının hata olduğunu sürekli anlatmaktan başka çaremiz kalmamışsa, bıkmadan usanmadan bunu yapmaya devam edeceğiz.  
Bunu devlet yapacak, sivil toplum örgütleri yapacak, basın yapacak. Gerekirse tek tek tüm bireyler yapacak. Yangın söndürme uçakları ve helikopterler için harcadığımız parayı, bu konudaki eğitimlere harcamak zorundayız. Yangının nasıl söndürüleceğini değil, yangın çıkmaması için neler yapılması gerektiğini öğrenmek ve öğretmek zorundayız. ‘Yangın kısmen kontrol altına alındı’ değil, ‘Orman yangınları konusunda tüm eğitimler veriliyor ve her şey kontrol altında’ haberleri yapmalıyız. 
1400 Yıl önce, “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” diyen peygamberin ümmetinin, 570 yıl önce‘Ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim’ diyen Fatih’in torunlarının menfaat, dikkatsizlik, bilgisizlik sebebiyle ormanları yok etmesi çok acı.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018