HAMİT TEKKANAT - HAYALLER VE GERÇEK | Denizli Hizmet Gazetesi -

HAYALLER VE GERÇEK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

4/7/2017
Cumhurbaşkanı Tuzla’da yapılan denize gemi indirme töreninde yaptığı konuşmada “İnşallah biz uçak gemimizi de yapacağız. Bunda kararlıyız, hiçbir endişe taşımıyorum. Uçak gemisi gibi projeler bizim için uzak bir hayal olmaktan çıktı” demiş. 
Uçak gemisine sahip olmak Deniz Kuvvetlerinin yıllardır dile getirdiği bir konudur. Ancak Genelkurmay Başkanlığı bu konuya sıcak bakmamıştır. Sebebi ise gayet açıktır; uçak gemisi kendimizi korumaktan ziyade deniz aşırı ülkelerdeki menfaatlerimizi korumak, ya da güç göstermek maksadıyla kullanılır. Şu anda kendi sınırlarını korumakta sıkıntı yaşayan ülkemizin uçak gemisi sahip olması israftır. Evet, uçak gemisine sahip olmayı istiyoruz, ancak zamanı değildir. Türkiye’nin İran, Irak ve Suriye sınırları güven altında değildir. Özellikle Irak sınır bir türlü kontrol edilememektedir. Son günlerde sürekli şehit vermemizin sebebi de bu sınırdan PKK’lıların geçmesi yüzündendir. İran ile ilişkilerimizin nereye sürükleneceği de belirsizdir, geçmişte PKK’ya açık destek veren İran’a güvenmek telafisi zor sonuçlara yol açabilir. Sonuç olarak şunu diyebiliriz, denizaşırı menfaatlerden önce ülkenin güvenliğini sağlanması öncelikli olmalıdır. Bu nedenle önce sınır güvenliği, sonra uçak gemisi daha mantıklı görülmektedir.  
Cumhurbaşkanı uçak gemisi yapmanın hayal olmaktan çıktığı söylerken haklıdır, ülkemiz bu imkana kavuşmuştur. Uçak gemisi yapmak başarıdır, ancak ülkenin güvenliğine faydası tartışılır. Peki, nükleer silahlara sahip olan Pakistan ülkesini El-Kaide ve IŞID terörüne karşı koruyamamaktadır. Çünkü teröristlere karşı atom bombası kullanmak imkansızdır. Demek ki kullanmadığınız güç, güç olmaktan çıkıp sadece külfet olmaktadır. Şu anda silahlı kuvvetlerin ihtiyacı terörizme karşı etken mücadele edecek silah ve araçlara kavuşmaktır. Bunun başında insansız hava araçları (İHA), silahlı helikopterler, gece görüş ve atış sistemleri, mayın temizleme araçları, istihbarat vasıtaları ve akıllı uçak mühimmatı gelmektedir.  
Referandumda EVET deyince terör bitecekti diyenler terörün sürekli can aldığını sanırım görmektedirler. Çözüm maalesef yine güvenlik güçlerine yüklenmiştir. Eğer iktidar silahlı çözüm dışında bir yol düşünmüyorsa hayalleri bırakıp güvenlik güçlerini silah, malzeme bunlardan da önemlisi moral yönünden desteklenmelidir.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018