HAMİT TEKKANAT - DAVULLU ZURNALI OPERASYON | Denizli Hizmet Gazetesi -

DAVULLU ZURNALI OPERASYON
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

5/7/2017
İktidara yakın Türkiye Gazetesinin haberine göre Suriye’de terör örgütü PKK’nın bu ülkedeki uzantısı YPG/PYD’nin işgal ettiği ve Türkiye’ye tehdit oluşturan Afrin bölgesine yapılacak operasyonun hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyormuş.  
Gazete bölgeye yapılacak operasyonun planını da açıklamış. Bu plana göre Özgür Suriye ordusu ile birlikte yürütülecek operasyonda ilk 17 günde Afrin’deki hedefler topçu ateşi ile vurulacak, 18nci günden itibaren kara harekâtı başlayacakmış. Afrin’de bulunan Rus askerlerinin bölgeden çekilmesi, Türkiye ile Rusya’nın anlaştığı şeklinde değerlendiriliyor. Rusya’nın PYD’den desteğini çekmesinin sebebi ise PYD’nin tercihini ABD’den yana kullanması olarak gösteriliyor. 
Operasyon planının bu şekilde olup olmadığını söylemek biraz zor. Çünkü çağı ne olursa olsun hiçbir operasyon günler öncesinden ilan edilmez ve davul-zurna çalarak da operasyon yapılmaz. Harp prensiplerinden birisi BASKIN prensibidir ve esası da düşmanın beklemediği yer ve zamanda, beklemediği bir tarzda savaşmak zorunda bırakılmasıdır. Eğer günler hatta aylar öncesinden planı açıklarsanız baskın yapma ihtimali ortadan kalkar. PYD’nin Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı direnecek askeri gücü yoktur, ancak arkasında başta ABD olmak üzere batı ülkelerinin olduğu göz ardı edilmemelidir. ABD’nin PYD’ye ağır silah ve mühimmat yardımı son hızla devam ediyor. Eğer Suriye’de Rakka IŞID’den temizlenirse, PYD’nin oradaki kuvvetlerini Afrin’e kaydırması da mümkündür.  
Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı El-Bab operasyonu sırasında sonraki hedefin Membiç olduğunu defalarca söylemişti. Bu açıklamalardan tedirgin olan ABD Membiç’e asker göndererek, hatta ABD bayrağı çekerek operasyonu engelledi.  
Afrin’e operasyon yapılacağı haberini yaymak bir taktik, bir aldatma da olabilir. Türkiye’nin kararlılığını gören PYD bölgeyi savunmadan terk edebilir, bunun aksi ise ABD’nin Membiç’te yaptığını Afrin’de de yapması yani PYD’ye sahip çıkmasıdır ki bu durumda Afrin’e operasyon yapılamaz.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018