HAMİT TEKKANAT - 15 TEMMUZ’UN GÖTÜRDÜKLERİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

15 TEMMUZ’UN GÖTÜRDÜKLERİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

12/7/2017
15 Temmuz’a bir hafta kala anma etkinlikleri başladı. İktidar ve yandaş medya 15 Temmuz’a bir zafer, bir istiklal savaşı manası kazandırmaya uğraşıyor. 15 Temmuz’un neleri kazandırdığından önce neleri kaybettirdiğine bakmak daha uygun olacak. 
15 Temmuz sonrası ülke genelinde ve yurt dışında FETÖ ile etkin mücadele edildiğini söylemek yanıltıcıdır. Arkasını siyasilere dayayanlar ve bizzat FET֒ye bulaşmış siyasiler ne hikmetse dokunulmazlık zırhına bürünürken asker, polis, öğretmen, hâkim, savcı, sağlık görevlileri, öğretim üyeleri gibi personel süratle FET֒cü ilan edilerek ya meslekten atılmış, ya da hapse tıkılmıştır. 15 Temmuz’un üstünden bir sene geçmesine rağmen hapiste olup hala iddianamesi hazırlanmayan zanlılar mevcuttur.  
15 Temmuz sonrası ülkenin yargı sistemi çökme noktasına gelmiştir. FET֒nün okul ve üniversiteleri kapatıldığı için yüzlerce öğretim üyesi ve öğrenci mağdur edilmiştir. Üniversitelerde öğretim üyesi kıyımı yapıldığı için eğitim aksamıştır. Güvenlik kuvvetleri güç kaybetmiş, moral ve motivasyonları bozulmuştur. Güvenlik kuvvetlerinde disiplin zedelenmiş, amirlere güven duygusu yıpranmıştır. Sonuç olarak FET֒cü tahribatına uğramamış devlet kurumu kalmamıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri 15 Temmuz sonrası en fazla hasara uğrayan kurumdur. Ordu gelenekleri ile yaşar. 15 Temmuz hem ordunun geleneksel yapısını bozmuş, hem de temellerini sarsmıştır. İktidar 15 Temmuz’un faturasını adeta askere kesmiş ve hiçbir kuruma yapmadığı muameleyi TSK’na layık görmüştür. Şöyle ki; 
-Tüm askeri okullar kapatılmış, öğrenciler FET֒cü olup olmadığına bakılmadan dağıtılmıştır. Sonradan askeri liseler hariç diğer okullar ismi ve yönetim sistemi değiştirilerek açılmış, eğitim yap-boz tahtasına dönmüştür. Silahlı Kuvvetler eğitim kurumlarının başına askerlikle alakası olmayan yandaş bir Prof. getirilmiştir.  
-Askeri hastaneler kapatılarak, askerin sağlık hizmeti sağlık bakanlığına verilmiştir. En ilkel orduların bile sağlık hizmeti varken, çatışma halindeki TSK’nın sağlık hizmetinden mahrum edilmesi anlaşılır konu değildir. 
-Genelkurmay Başkanlığının yetkileri kısılırken MSB’lığı güçlendirmiş, asker kadrolarının yerine ehliyetsiz siviller doldurulmuştur. General ve amiral terfileri Genelkurmay Başkanlığından alınarak MSB’lığına verilmiş, Askeri Şura’ya başbakan yardımcıları, içişleri, adalet ve dışişleri bakanları dâhil edilerek sivillerin çoğunlukta olması sağlanmış ve terfilere siyaset karışmasının yolu açılmıştır. 
Silahlı Kuvvetlere yapılanlar iktidar partisinin TSK’ne güvenmediğinin açık belirtisidir. Bu güvensizliğin askerin moralini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018