HAMİT TEKKANAT - ALAMANYA – ALAMANYA | Denizli Hizmet Gazetesi -

ALAMANYA – ALAMANYA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

25/7/2017
Almanya ile siyasi ilişkilerimiz günden güne bozuluyor. Her ne kadar Ekonomi Bakanı Zeybekçi bu gerginliğin ekonomiyi fazla etkilemeyeceğini söylese de, Almanya’dan gelen turist sayısında önemli oranda azalma olmuş.  
Almanya ile ilişkilerimizin tarihine baktığımızda bizim onlara bel bağladığımızı, onlarınsa sürekli bizi kullandığını görürüz. Birinci Dünya Savaşı öncesi İngiliz ve Fransızlarla aramız bozuk olduğu için Almanlara yanaştık. Ordumuz Alman silahları ile donatıldı, askeri sistem Almanlardan örnek alındı. Birinci dünya Savaşına Almanların iki gemisinin Rus limanlarını bombalaması sonucu girdik. Almanların bizi savaşa sokmalarının sebebi kaybettiğimiz toprakları geri almamız değil, savaş sonrası Almanya’nın sömüreceği ülkeler sınıfına katılmamızdı. Nitekim Almanların müttefikimiz olmalarına rağmen devam eden savaş içinde bile bazen İngilizlerden yana tavır aldıkları oldu. Almanların bizi savaşa sokmalarının esas sebebi Rus askerlerini doğudan meşgul ederek Almanya üstündeki baskıyı azaltmaktı. 
Almanya, savaş sonrası Ermenilere kucak açtı. Talat Paşa’yı Berlin’de öldüren Ermeni, kahraman gibi muamele gördü. 1960’lı yıllarda Almanya işçilerimiz için bir ekmek kapısı oldu. Bu vesile ile ilişkilerimiz süratle gelişti. Ancak Almanlar oradaki insanlarımızın kutuplaşmasına çanak tuttular. Radikal İslami grupların teşkilatlanıp Türkiye aleyhine faaliyet göstermesine destek verdiler. Şeriat isteyen, silahlı gösteri yapan Cemalettin Kaplan Almanlar sayesinde büyüdü. ABD, Fetullah’ı beslerken Almanya da Cemalettin’i korudu kolladı. Almanya PKK’nın hamisi gibi davrandı. PKK’nın örgütlenmesine, haraç toplamasına göz yumdu. Buna karşılık PKK’ya karşı kullanıyoruz diye bize silah ambargosu koydu.  
15 Temmuz sonrası Almanya sığınmacı FET֒cüleri bize iade etmeyince aramız giderek bozuldu. Buna karşılık biz de İncirlikteki Alman uçak filosunu Alman milletvekillerinin ziyaretine yasakladık. Sonra da ipler iyice koptu. Almanya ile ilişkilerin bozulmasında her iki ülke siyasilerinin günahı var. Bizimkiler Fetullah’ı alamadıkları ABD yerine, Almanya’ya posta koymayı tercih ediyorlar. Almanlar ise kendi hatalarını görmezden gelip sürekli bizi ezmeye çalışıyorlar.  
Uluslararası ilişkileri önce ekonomik sonra da askeri ve siyasi güç tayin eder zayıf bir ekonomi ile uçan kuşa posta koyamayız.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018