HAMİT TEKKANAT - EĞRİSİYLE DOĞRUSUYLA | Denizli Hizmet Gazetesi -

EĞRİSİYLE DOĞRUSUYLA
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

27/7/2017
Ülkemiz ile Rusya arasında Yüksek İrtifa Hava Savunma Füzesi (S400) alımı konusunda antlaşma imzalandı. Türkiye’nin alacağı S-400 füzelerinin ne zaman teslim edileceği belli değil, belli olan füzelerin Rusya ile ortak üretileceği. 
Türkiye’nin yüksek irtifa hava savunma füze sistemi yok. Bir tehdit durumunda NATO’nun Patriot sistemleri bu görevi üstleniyor. Suriye’de IŞID’ın ciddi tehdit oluşturduğu dönemde ABD, Almanya ve Hollanda’nın Patriot füzeleri ülkemize getirilmişti, tehdit ortadan kalkınca ülkelerine geri döndüler. NATO ülkeleri içerisinde değişik tiplerde hava savunma füzeleri var. Türkiye bu ihtiyacı karşılamak için yıllardır çalmadık kapı bırakmadı. NATO’da sözde müttefikimiz olan ülkeler ya satış yapmadılar ya da ortak üretime yanaşmadılar. Durum böyle olunca Türkiye önce Çin’le anlaştı ama olmadı. Antlaşmanın bozulma sebebi NATO’nun baskısı mı yoksa teknoloji transferi mi bilemiyorum. Zaten Çin ile antlaşma imzalandığı gün yürümeyeceği belli idi.  
Gelelim S-400 konusuna, bu füzeler şimdiye kadar Rusya dışında Çin ve Hindistan’a satılmış. Azami 30 km yüksekliğe çıkabilen ve yatay menzili 400 km olan füzelerin radar menzili 600 km. dünyanın en etkin sistemlerinden birisi olarak biliniyor. Türkiye’nin Rusya ile anlaşması başta ABD olmak üzere birçok ülkeyi rahatsız edebilir. Ancak Rusya’dan füze alan ilk ülke biz değiliz, Yunanistan ve Polonya da mevcut. Yunanistan’a ses çıkarmayan dostlarımızın bize söyleyecek sözü olmamalı.  
S-400 kararı yerinde ve isabetlidir. Suriye’de düşmanımız PKK’ya sürekli silah ve destek veren ABD’ye karşı Rusya’ya yanaşmamızdan daha doğal bir şey olamaz. Ancak Rusya ile yaşadığımız uçak krizi de unutulmamalı. Dış politikada en büyük eksiğimiz, mahalle kabadayısı gibi önüne gelene posta koymak. Sonuç hep bizim aleyhimize oluyor. Neredeyse aramızın bozulmadığı ülke kalmadı. Böyle davranınca güvenilmez ülke durumuna düşüyoruz. Geçen sene Rus turistleri kaçırmıştık, bu sene başta Almanlar olmak üzere Avrupalılar kaçırdık. Şimdi İsrail’le kapışmış durumdayız. Bakalım sıra hangi ülkeye gelecek.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018