ALTAY VAROL - TİYATRO SAHNESİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

TİYATRO SAHNESİ
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

5/9/2017
A Milliler Ukrayna maçını kaybedince ortalığı yine toz duman aldı. 
Bu mağlubiyet niye bu kadar eleştiriliyor anlamıyorum. Yabancı futbolcu transferlerinin serbest bırakılmasıyla Süper Ligde neredeyse Türk futbolcu ismi duymaya hasret kaldığımız bir dönemde bu mağlubiyeti gayet normal buluyorum. Bundan 11 ay önce 5 Ekim 2016 tarihinde yine Ukrayna maçı öncesi bu konuyla ilgili ‘MİLLİ GERÇEK’ başlıklı köşe yazımda “…Geride bıraktığımız haftada Süper Ligde hangi futbolcular oynamış, takımlar ne yapmış bir bakayım, Milli Takıma çağırılan oyuncular nerelerden çağırılmış diye biraz ders çalıştım. Spor Toto Süper Lig’in 6.haftasını geride bıraktık. 18 takımda ilk 11’de 198 futbolcu sahaya çıktı. 198 futbolcunun 100’ü yabancı, 98’i Türk. Tabi Türk dediğimin neredeyse 3’te 1’i Avrupa’da yetişmiş gurbetçi dediğimiz oyuncular. Yetişmelerinde emeğimiz yok yani. Basmışız parayı, almışız. 6.Haftada 18 takımın 7 kişilik yedek kadrosunda bulunan 126 futbolcunun 68’i Türk, 58’i yabancı. Neredeyse yarı yarıya. Bırakın ilk 11’de oynayanları, yedek kulübelerini bile yabancı oyuncularla doldurmaya başlamışız. Sorun, Fatih Terim’in Arda Turan’ı kadroya almaması veya primlerin kimlere verildiği sorunundan daha büyük görünüyor” demiştim.  
Buna benzer birçok yazı yazdım. Alt yapılardan futbolcu yetiştirmek yerine, borçlanarak yabancı transfere yönelmeyi sürdürdükçe daha çok Ukrayna faciaları yaşayacağız. Kendi takımlarında yedek kulübesinde oturan Türk futbolcuların, milli takımı Dünya Kupası’na götürmesini beklemek, en hafif tabirle ‘Havanda su dövmek’ten başka bir şey değil. 
Futbolcuların yedek kulübesinde cep telefonuyla oynayıp gülüşmesi veya Lucescu’nun esnerken bir kare fotoğrafının boy boy gazete sayfalarına taşınarak eleştiri dozunun yükseltilmesi kimseye fayda sağlamaz.  
Yabancı futbolcu sınırlandırılması getirilmedikçe, Türk futbolcularının yedek kulübesine mahkum edilmesine son verilmedikçe, her kulüp alt yapıdan her yıl en az bir oyuncusunu A takımına kazandırmadıkça Türk futbolu çöküşünü sürdürecek.  
Ukrayna ve diğerleri başarılı olmak için çalışırken, biz milli oyuncuların prim tartışmalarıyla, futbolcu-gazeteci anlaşmazlıklarıyla, teknik direktörün komşusu ile kavgasıyla yattık-kalktık. Sonra da Ukrayna’ya niye yenildik diye soruyoruz?  
Kurulmuş bir tiyatro sahnesi; rolü kapan benim diyen artistlere taş çıkartıyor. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018