ALTAY VAROL - YANLIŞTAN DÖNÜLÜYOR MU? | Denizli Hizmet Gazetesi -

YANLIŞTAN DÖNÜLÜYOR MU?
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

9/11/2017
Yabancı futbolcu konusunda son 2 yılda en az 10 yazı yazdım. Bu yazılarımın bazılarında Türkiye’nin yabancı futbolcu çöplüğüne döndüğünü, bazılarında yabancı futbolcuların ayrıldıktan sonra hukuki yollara başvurarak kulüpleri büyük bir borcun altına soktuğunu, bazılarında da yabancı futbolcuların çokluğu sebebiyle alt yapılara yönelinmediğini, dolayısıyla Türk futbolunun her gün biraz daha kan kaybettiğini dile getirmeye çalıştım. 
Türk futbolunu yönetenler aslında bu yazdıklarımı benden daha iyi biliyor ama nedense bu sorunu çözmek yerine, daha da derinleşmesine zemin hazırladı. Kaliteli, Türk futboluna fayda sağlayacak hem yabancı teknik adam hem de yabancı futbolcunun gelmesini ben de istiyorum. Bir Hagi, bir Alex, bir Derwall, bir Popescu veya bir Roman Kratochvill’e kim hayır diyebilir? 
Ama bu konuda ipin ucunun kaçmaya başladığı yıllar öncesinden belli olmaya başlamıştı. Fenerbahçe alt yapısından yetişip Fenerbahçe’de oynayan bir oyuncu hatırlayan var mı? Peki Necip dışında Beşiktaş alt yapısından yetişip forma giyen bir Beşiktaşlı futbolcuyu? Ya da Sabri Sarıoğlu ve Arda Turan dışında Galatasaray alt yapısından son yıllarda yetişip bugün Türk futboluna damga vuran başka bir oyuncuyu. Denizlispor’da Levent Kartop ve Bülent Ertuğrul’un dışında alt yapıdan yetişip Denizlispor’a hizmet veren kaç oyuncuyu var?  
Bugün yabancı sınırlamasının gelmesi konusunda girişimler var. Geçen ay Galatasaray, Konyaspor deplasmanında sahaya 11 yabancı oyuncuyla çıkmasaydı ve A Milli Takım bu durumlara düşmeseydi, herkes yine kulağının arkasına yatacaktı. Bakın bakalım; Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş sezon başından beri sahaya kaç yabancıyla çıkıyor. En az 8. Galatasaray’da forma bulamayan Selçuk İnan, her açıklanan milli kadroda var. Niye? Çünkü milli takım forması teslim edilecek 3 büyük takımda yerli futbolcu kalmadı da ondan. Neden milli takıma 3 büyük takımın oyuncuları çağırılıyor diye sormayın, çünkü orası işin başka bir boyutu. 
Şimdi başta TFF olmak üzere, Kulüpler Birliği ve kulüpler yabancı futbolcu sınırlamasını tartışmaya başladılar. 3-4 Yıllık sözleşmeye imza atan birçok yabancı oyuncu olduğu için, bir anda bunu çözmek kolay olmayacak. En azından bunun tartışılmaya başlanması bile umut verici. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018