HAMİT TEKKANAT - ATAMIZI ANDIK.. | Denizli Hizmet Gazetesi -

ATAMIZI ANDIK..
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/11/2017
UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) 1981yılında, Atatürk’ün 100ncü doğum yıldönümü nedeniyle “Ulusal Mücadele ve Çağdaşlaşma Lideri” olarak bir kararla Atatürk’ü anmıştı bu karar şöyle;  
“Atatürk kimdir; Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağan üstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din ayrımı göstermeyen eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu.” 
52 devletin de UNESCO üyesi olduğu ve bu kararın altına imzalarını attıkları da unutulmamalıdır. Atatürk işte böyle büyük bir insandır. 
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük asker ve devlet adamı Mustafa kemal Atatürk’ü ölüm yıldönümünde saygıyla ve özlemle anarken, miras olarak bıraktığı sözlerinden birkaçını hatırlamakta yarar gördüm.  
“Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir”. Türkiye’de yaşayan insanları bir araya getirebilecek en güzel formül ancak bu kadar güzel ifade edilirdi.  
“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır”. İç ve dış tüm tehditlere karşın bulunduğu bölgede istikrarını koruyan tek ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olması sanırım Atatürk’ün huzur içinde uyumasını sağlıyordur.  
“Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fenden baka yol gösterici aramak gaflettir, dalalettir”.  
“Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz”.  
“Denilebilir ki hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız bir tek şeye ihtiyacımız var; çalışkan olmak. Servet ve onun doğal sonucu mutluluk, yalnız ve ancak çalışanların hakkıdır. Yaşamak demek çalışmak demektir”.  
“Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder”. 
“Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla olur.” 
“Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar”.  
“Türk demek “dil” demektir. Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri dildir. Türk milletiyim diyen insan her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır”. 
“Tehdide dayanan ahlak, bir erdemlilik olmadığından başka güvenilmeye de layık değildir” 
“Bir millette, özellikle bir milletin iş başında bulunan yöneticilerinde özel istek ve çıkar duygusu, vatanın yüce görevlerinin gerektirdiği duygulardan üstün olursa, memleketin yıkılıp kaybolması kaçınılmaz bir sondur”.  
“Tam bağımsızlık denildiği zaman doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır”. 
“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız”. 
“Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türküm diyene”. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018