HAMİT TEKKANAT - AVRUPA VE TÜRKİYE | Denizli Hizmet Gazetesi -

AVRUPA VE TÜRKİYE
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

20/11/2017
Gittikçe gerginleşen ABD ilişkilerimiz, Avrupa Birliğinin bizi bir türlü içine sindiremeyişi son dönemde giderek yalnızlaşmamızı ve dolayısıyla komşularımıza yanaşmamıza sağladı.  
Uçak düşürme olayından sonra gerginleşen Rusya ilişkileri şu anda en iyi seviyesine yaklaşmış sayılır. Rusya’nın ülkemizde nükleer santral kuracak olması, doğalgaz ve kömürde büyük müşterisi olmamızdan sonra S-400 füzelerini de alma girişimimiz ticareti en üst seviyeye taşırken, bu sene rekor sayıda Rus turist kabul ettik ve geçen hafta da Rusya’ya domates ihracatı başladı. Sonuç olarak denebilir ki Rusya’ya biraz fazlaca (koparılması halinde yüksek risk) bağlandık. Rusya sömürgeci, yayılmacı bir devlet, bu kadar bağımlılık doğru mudur, tartışılması gerekir.  
İran ile aramız Rusya kadar olmasa bile iyi sayılır. Özellikle Kürdistan krizinde sıkı işbirliği içerisinde olduk. Medyada PKK’ya karşı Kandil’e ortak operasyon yapacağımız haberleri sıklıkla yer aldı, bu operasyonun halen yapılma olasılığı var. Eğer İran Ortadoğu ülkelerinde mezhepçilik kışkırtması yapmazsa ilişkilerimizin daha da yüksek seviyelere çıkacağı muhtemel. İran-Suudi Arabistan gerginliği bir yerde hareket alanımızı kısıtlıyor. Katar’da askeri üs kurduk, Suriye ve Irak’ta askerlerimiz var. Arapların iç işlerine karışmama, arabulucu olma vasfımız artık mümkün değil.  
Bizde bu gelişmeler yaşanırken Avrupa tek devlet tek orduya doğru yol alıyor. Avrupa da vergilerin bir kurumda toplanmasının yanında tek ordunun kurulması da düşünülüyor. Kendi içerisinde barışı sağlamış ve sınırları kaldırmış AB ülkeleri halen az sayıda asker bulunduruyor ve bu askerler de barış gücü amaçlı. AB ülkeleri tek orduyu hedeflerken NATO’dan ayrılmak gibi bir düşünce taşımıyorlar. Kurulacak ordunun görevi Rusya federasyonunun birlik ve uyumunu dağıtmak ve batının hegemonyasını genişletmek. Ukrayna’da yaşanan kriz bitmiş durumda değil. ABD ve AB ülkeleri Rusya’ya karşı birleşerek onu yayılmacı emellerinden vazgeçirmeye zorluyorlar.  
Türkiye ABD-AB ve Ortadoğu arasında denge arayışı içerisinde iken, Rıza Zarrab olayı olumsuz gelişirse, Türkiye’nin yüzünü giderek daha fazla doğuya çevireceği yönünde düşünülebilir.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018