ALTAY VAROL - YAPRAK DÖKÜM܅ | Denizli Hizmet Gazetesi -

YAPRAK DÖKÜM܅
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

2/12/2017
Bugünkü köşemi spora değil, kendimize ayırdım.  
1993 Yılının başlarında gazeteciliğe başladım. Benden bir iki ay sonra da Hürriyet Denizli Temsilciliğine İzmir’de görev yapan Osman Nuri Boyacı getirildi. 20 yıl rakip ajanslarda çalıştığımız ancak en zor zamanlarda yaralarımıza merhem olduğumuz Osman ağabey, önceki gün görevinden ayrılınca birkaç şey yazarak, gazetenin arşivinde bu yazımın ömür boyu durmasına karar verdim. 
90’lı yılların başlarında bir gazetecinin evi de işyeri de bürosuydu. Milliyet Gazetesi’nde Mehmet Zeybekoğlu, Yeni Asır Gazetesi’nde Sebahattin Alp, Hürriyet Gazetesi’nde Osman Nuri Boyacı, İhlas Haber Ajansında ben, büroda yatıp kalkan, sadece dini bayramlarda bir gün izin yapan gazetecilerdik. Ulusal basında çalışanların böyle bir kaderi vardı işte. O dönemler ‘Gazeteci olacaksan 24 saat çalışacaksın’ dönemleriydi. ‘Akşam oldu, güneş battı, mesai bitti haydi eve’ dönemleri değildi.  
İzmir’den Denizli’ye atanan Osman ağabeyle 93 yılının ilk aylarında tanıştık. Birlikte ilk gittiğimiz haber de Çivril ve Güney ilçelerini kapsayan bir bakan gezisiydi. Dediğim gibi rakip ajanslarda çalıştığımız için rakiptik ve zaman zaman birbirimize haber atlatmaya çalışıyorduk. Ancak bu rekabetin dostluğumuzu zedelememesi için elimizden geleni yaptık. Doğal afetlerden asayiş haberlerine, spor haberlerinden toplantılara, yani bir gazetecinin olması gerektiği yerlerde yıllarca birlikteydik. Gün geldi birbirimizin teknolojisinden yararlandık, gün geldi birbirimize haber verdik. Gün geldi çekilen fotoğraf karelerini paylaştık, gün geldi haber atlattığımız için ya o beni zor duruma soktu ya da ben onu.  
‘Ağaçtan düşenin halini ağaçtan düşen anlar’ sözü vardır ya; biz de ajansta çalıştığımız için birbirimizi çok iyi anlıyorduk. Hangi haberin baş ağrıtacağını, hangi haberin özel kalması gerektiğini, nerede yardımlaşılması, nerede atlatılması gerektiğini ikimiz de iyi bildiğimiz için bir haber yüzünden hiç tartışmadık. Çünkü ikimiz de neyin ne olduğunu çok iyi biliyorduk.  
Yaşam bitiyor, meslek hayatı mı bitmeyecek? 5 Yıl önce ben İHA’dan ayrıldım, 5 yıl sonra da Osman ağabey DHA’dan. Ben Hizmet Gazetesi’nde mesleğimi yapmaya devam ediyorum. Osman ağabey bundan sonra ne yapar onu bilemem. İnşallah tecrübesiyle Denizli basınına hizmet etmeye devam eder. Zira bu yaşta meslekten kopmasını hiç arzu etmem. Özellikle bu mesleğe yeni başlayan veya başlayacak kardeşlerimin kendisinden yararlanması gerektiğini düşünüyorum.  
Kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık, mutluluk ve uzun ömür dilerim. Bu arada DHA Denizli Büro Şefliği görevine gelen kardeşim Ramazan Çetin’e de başarılar diliyorum.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018