HAMİT TEKKANAT - UFKUN ÖTESİNİ GÖRMEK | Denizli Hizmet Gazetesi -

UFKUN ÖTESİNİ GÖRMEK
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/4/2018
Suriye’de Zeytin Dalı operasyonu başlarken hükümetimiz bu operasyonun maksatlarını şöyle açıklamıştı; 
-Suriye’den ülkemize yönelecek tehdidi önlemek, 
-Suriye’nin kuzeyinde kukla bir Kürt devleti oluşumuna engel olmak (Kürt koridorunu engellemek), 
-Suriye’nin geleceği hakkında söz sahibi olmak. 
Bunlar harekâtın siyasi maksatları için yeterli olabilir. Ancak askeri maksatları için yeterli ve açık değildir. Şöyle ki; bir askeri operasyon planlanırken önce hedef tespit edilir. Suriye’de askerin hedefi nedir? Askeri operasyonda hedefler; düşman kuvvetlerinin savaşma azminin kırılması, kritik bir bölgenin veya şehrin ele geçirilmesi veya düşmanın barışa zorlanması için bir bölgenin işgal edilmesi olabilir. Suriye harekâtında iktidarın kafasında netleşmiş bir askeri hedef olmadığı görülmektedir. Cumhurbaşkanı bazen Membiç’i, bazen Sincar’ı bazen Fırat’ın doğusunu hedef göstermektedir. Bunlardan hangisinin kesin hedef olduğu belli değildir. Hedef Suriye’nin kuzeyinden gelecek tehdidin önlenmesi ise, tüm bölgenin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Ancak böyle bir hedefin ele geçirilmesi için ne ABD ne de İran ve Rusya Türkiye’nin yanında durmamaktadır. Türkiye Suriye’deki operasyonunda maalesef yalnız başına kalmış olmaktadır. ABD ve Batı PYD/PKK’ya açık destek verirken, İran ve Rusya PYD/PKK’yı terör örgütü olarak görmemektedir. Bu şartlar altında askeri harekât Tel Rıfat’ın alınması ile sonlandırılabilir gibi görünmektedir.  
Suriye’de kalıcı barışın sağlanması için yürütülen İdlip operasyonunda Türkiye 12 noktaya gözlem noktası kurmakla yükümlüdür ki bunlardan 9ncusu tesisi edilmiştir. Rusya ve İran ise bu konuda işi yavaştan almaktadırlar. Bu gidişle Suriye’de kalıcı barışın sağlanması uzun zaman alacak gibi görünmektedir.  
Türkiye Suriye’de IŞID ve PYD/PKK’dan kurtardığı bölgelerde barışı tesisi etmiş ve dünyaya örnek olacak bir davranış sergilemiştir. Ancak kalıcı barış sağlanmadığı ve Türkiye’deki Suriyeliler ülkelerine dönmediği müddetçe ülkemizin sırtındaki ekonomik yük gittikçe ağırlaşacaktır. İktidarımız Suriye yönetimini katil olarak nitelemekte ve anlaşmaya yanaşmamaktadır. Esad’ın gitmemesi halinde Suriye’de kurtardığımız toprakların sorumluluğu üstümüzde kalacak gibi görünmektedir. Sonuç olarak denebilir ki Suriye başımızı ağrıtmaya, bize yük olmaya uzun süre devam edecektir. Suriye operasyonunun ekonomiye etkisi ağırlığını giderek daha fazla gösterecektir. Ekonomisi sıkıntıda olan ülkemizin bu yükü ne kadar taşıyabileceği tartışılması gereken bir konudur.  
Biz tarihte genellikle savaşları kazanmış barış masasında kaybetmiş bir ülke olarak biliniriz. Dileğimiz bu geleneğin artık son bulmasıdır.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018