HAMİT TEKKANAT - DİBE VURMADAN! | Denizli Hizmet Gazetesi -

DİBE VURMADAN!
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

25/5/2018
Erken seçime sadece Devlet Bahçeli’nin isteği ile gidilmedi, AKP zaten bir bahane bekliyordu. Şöyle ki; ülkemiz gerek iç gerekse dış politikada dibe vurmak üzere. Dibe vurmak iflas etmek demektir. İflas durumunda seçime gidilirse ne AKP kazanır ne de MHP.  
Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu açıkça dile getirip sorunların daha da ağırlaşmaması için erken seçim kararı aldığını açıklamıştı. AKP ve MHP’nin ittifak yaparak seçime gitmesinin önemli diğer bir sebebi ise yükselişte olan İYİ Parti’nin önünü kesmekti. Bu oyunu CHP’nin İYİ Partiye 15 milletvekili vermesi bozdu. Tuzağın bozulmasına üzülen Cumhurbaşkanı, YSK’yı (Yüksek Seçim Kurumu) suçlayarak, “Bir gün önce karar alsalardı olmaz mıydı” diye sitem etti. Bilindiği gibi İYİ Partinin seçimlere girip giremeyeceği konusunu tartışan YSK’dan karar çıkmamış, oylama ertelenmişti. Bu arada CHP’den 15 milletvekili İYİ Partiye geçerek mecliste grup kurmasını sağlamış, YSK’nın karar vermesine gerek kalmamıştı.  
AKP ve MHP’nin İYİ Partiyi saf dışı etme planı tutmayınca bütün iş halkı ikna edip cumhur ittifakına yöneltmeye kaldı. Ancak ülkenin içinde bulunduğu durum, halkın cumhur ittifakına yönelmesini giderek zorlaştırıyor. Bunun başında dövizdeki durdurulamaz yükseliş geliyor. Bugün dolar 4,92 TL’yi görerek yeni bir rekor kırdı. Doların artması iğneden ipliğe her şeye zam demek. Hükümetin emeklilere vereceği bin lira bu gelişmeler karşısında sekiz yüz küsur liraya indi. Dolar demek, başbakan Binali Yıldırım’ın ifadesi ile “Dolarsa dolar, dolmazsa dolmaz” denecek önemsiz bir konu değil. Dolar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, çünkü ekonomimiz zayıf, üretimimiz yetersiz ve dışa bağımlıyız. 
Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, ilginç bir iddiada bulunmuş. Mesaj şöyle;  
“ABD Dolar’ı yükseltiyor... Türkiye’ye mal satan ABD firmalarından gürültü kopmaya başladı. Çünkü ABD’den mal siparişleri iptal edilmeye başlandı... Ancak ABD bankaları doları 24 Haziran’a kadar yükseltmeye devam edecek... 24 Haziran’a kadar sabır... 
24 Haziran’dan sonra piyasaya 30 milyar dolar pompalayınca seyreyleyin gümbürtüyü. Dolar tepetaklak düşecek inşallah... O dolar tüccarlarının halini birlikte göreceğiz inşallah... Hele Cumhurbaşkanımızı % 55/60’larla seçelim göreceksiniz sonuçları inşallah..." 
Ekonomiden siyasetten fazlaca anlamam ama Gökçek’in mantığını çözemedim. Neden mi? maden dolar 24 Haziran’a kadar yükselecek, parası olan dolar alsın 23’ünde satsın mı demek istiyor. Eğer Cumhurbaşkanının 30 milyar doları varsa piyasaya sürmek için seçimi niye bekliyor, çünkü dolar arttıkça oyları düşüyor. 
ABD’nin sırf AKP seçim kaybetsin diye doları yükselttiği iddiasına ise kargalar bile güler. Gökçek’i anlayan varsa anlatsın bizde öğrenelim.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018