HAMİT TEKKANAT - KANDİL’E OPERASYON | Denizli Hizmet Gazetesi -

KANDİL’E OPERASYON
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

11/6/2018
Kandil Dağları Irak-İran sınırında yer alan ve yaklaşık 1.500 km uzunluğundaki Zağros Dağlarının bir bölümünü oluşturan sıradağlardır. Kandil Dağının üçte ikisi Irak, üçte biri İran topraklarındadır. Derin vadiler ihtiva eden Kandil’de rakımın 3 bin metreyi aştığı yerler vardır. Zirveler kan ve buzulla, etekleri meşe, alıç, kiraz, kuşburnu, armut gibi yabani meyveler ve otlaklarla kaplıdır. Bölgede bol miktarda ve oldukça hacimli mağaralar bulunmaktadır. Kandil Dağı 1984’den beri PKK’nın ana karargâhı durumundadır.  
Silahlı Kuvvetlerin uzun zamandır yürüttüğü operasyonun Kandil’e uzanabileceği ifade edilmektedir. Kandil’e operasyon yapılabilir mi, yapılırsa fayda ve mahzurları nelerdir?  
İçeride, özellikle de ekonomide ve dış siyasette iyice sıkışan AKP iktidarının bir başarı hikâyesine şiddetle ihtiyacı var. Bu ihtiyaç Kandil’e operasyonla elde edilirse asker üstünden, daha doğrusu kanla giderilmiş olacaktır. Dileriz ki böyle bir maksat olmasın.  
Silahlı Kuvvetler aylardır, adım adım Kandil’e doğru ilerlemektedir. Bu ilerleme eskiden olduğu gibi önce imha, sonra geri çekilme şeklinde değil, bölgeye yerleşerek, üsler kurarak yapılmaktadır. Irak sınırını kendi sınırlarımız içinden değil, sınır ötesinden korumak amaçlanmaktadır ki yıllardır dile getirilen de budur.  
Silahlı Kuvvetler Kandil’e değil Everest Dağına bile operasyon yapabilir. Ancak önemli olan elde edilecek hâsıla ve bölgenin kontrol altında tutulmasıdır. Aylardır Kandil’e operasyon konuşulduğu için PK o bölgeyi büyük ölçüde boşalmıştır. Zaten boşalmasa da TSK ile cephe savaşı yapma güçleri yoktur. TSK fazla zayiat vermeden ağır ağır Kandil’e girer, ancak orada kalıcı olmak çok zordur. Sebebi bölgenin uzaklığı ve arazi yapısıdır. Ayrıca o bölgede kalıcı olmak da PKK’nın bittiği anlamına gelmez. PKK zaten güçlerinin çoğunu Sincan ve Suriye’ye kaydırmıştır. PKK’yı tamamen bitirmek için askeri operasyonlar gereklidir. Bunun yanında PKK destekçisi ülkelerle iyi ilişkiler geliştirmek zorunluluğu da vardır.  
Kandil’e operasyon PKK’ya ağır bir darbe olur ve Türkiye’ye itibar kazandırır. Bu operasyonun “Seçim kazanmaya yönelik” olmaması gerekir. Unutulmasın ki 1 Ocak- 10 Mayıs 2018 tarihleri arasında 112 askerimiz, 4 polisimiz, 9 güvenlik korucumuz şehit olmuştur.  
Şehitler siyasete alet edilmemelidir. 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018