ALTAY VAROL - BELLİ Mİ OLUR? BELKİ DE… | Denizli Hizmet Gazetesi -

BELLİ Mİ OLUR? BELKİ DE…
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/6/2018
19 Kasım 2016 tarihinde ‘BİR AVUÇ DOLAR’ başlığıyla bir yazı yazmış ve ABD Başkanlığına Donald Trump’un seçilmesinin dünya piyasalarını salladığını, bundan en fazla etkilenenlerin de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler olduğunu ifade etmiştim. 
O yazımda, yabancı futbolcu transferinde de anlaşma yapılırken Türk Lirası üzerinden pazarlık yapılmasını önermiş, ‘Bu ülkede hangi kulüp yabancı futbolcuyu Türk Lirası üzerinden transfer etme başarısı gösterirse tarihe geçer. Mevcut yabancı futbolcuların yüzde 70’ine bu teklif yapılsın, eğer kabul etmezlerse şu klavyenin bir tuşuna dokunursam ne olayım. Çünkü çoğu Türkiye’ye geldiğine ve bir takımda oynayacağına şükrediyor” ifadelerine yer vermiştim. 
Dövizin son dönemdeki çıkışı ülke ekonomisine şüphesiz büyük zarar verdi. Sadece döviz borcu olanlar etkilenmedi, dövize bağlı artışlar sebebiyle, eski deyimle hayat pahalılandı. 
Türkiye’de 2018-2019 Futbol Sezonu 1.Transfer dönemi 9 Haziran’da başladı. Seçimden sonra yani 25 Haziran tarihi itibariyle birçok kulüp sezon başı kamplarına gitmeye başlayacak. Sezonun 10 Ağustos’ta başlayacak olmasını göz önüne aldığımızda, önlerinde dolu dolu çalışabilecekleri (Son hafta maç haftası olduğu için saymıyorum) 1 aylık süreleri var. Ama bakıyorsunuz, bundan önceki yıllarda özellikle yabancı futbolcu transferinde yarışan kulüplerden ses seda yok. Bırakın 1.Ligi, Süper Ligde de durum aynı.  
Önceki gün Süper Lig takımlarından Evkur Yeni Malatyaspor’da kulübün basın sözcüsü Erdal Gündüz, belki de yaşanan daha doğrusu gelinen son durumu özetleyecek en güzel açıklamayı yaptı ve dedi ki; “En yıldız dediğimiz oyuncu 2 milyon, 3 milyon Euro'dan aşağı gelmiyor Türkiye’ye. Bu da Malatyaspor gibi takımların bütçesini çok aşan rakamlar. Biz ligde kalalım, ligde sağlam adımlarla devam edelim, yıldızımız şu anda bizden eksik olsun” dedi. 
Artık bırakın 2-3 milyon dolarları, 200-300 bin dolarlar bile kulüpler için büyük paralar. Sözleşmeleri devam eden ve ücretlerini Euro ve Dolar gibi yabancı para birimi üzerinden alan futbolcularla bile önümüzdeki günlerde masaya oturmaya başlar kulüpler. Ya ücrette indirim isteyecek ya da dövizi sabitleyecekler. Çünkü başka çare kalmadı. 
Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır. Ülkemizi ekonomik sıkıntıya sokan dövizdeki bu artış belki de futbolumuzda yaşanan savurganlığı, borçlanmayı, ‘Benden sonrası tufan’ zihniyetini sona erdirecek. Belki de yabancı hayranlığını sona erdirecek.  
Ülkemizin ekonomisini dinamitleyen döviz artışı belki de kulüplerimizin yeniden yapılanması, alt yapılarına yönelmesi ve savurganlıklarına son vermesine vesile olacak. 
Belli mi olur? 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018