ALTAY VAROL - AMATÖRLERE YARDIM | Denizli Hizmet Gazetesi -

AMATÖRLERE YARDIM
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

20/6/2018
Dün sabah Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’nün internet sitesinde bir haber yayınlandı.  
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Denizli’de faal olup kulüp tescili yapılmış 64 amatör spor kulübüne para yardımında bulunulacağı ile ilgili haberi okuyunca iki şey aklımdan geçti. 
Birincisi; 1981 yılında 12 yaşındayken Honazspor genç takımında oynamaya başlayışımdı. Gerçi antrenmanda ayağımın kırılması sebebiyle çok oynayamadım ama lisansımı; aldığım ödüller, bugüne kadar kullandığım fotoğraf makineleri ve diğer belgelerle birlikte oluşturduğum köşemde saklıyorum. 90’lı yılların sonlarında Çivril Stadı’nda Kıralan Demirspor-Honazspor maçıyla faal futbol hayatımı (!) noktaladım. O maçın 1 no.lu yardımcı hakemi de bugün Denizli Güreş Eğitim Merkezi Müdürü olan Yalçın Gökkaya ağabeydi.  
Bugün amatörler daha iyi ortamlarda çalışma imkanına sahip. Biz genç takım maçlarını bile Denizli Atatürk Stadı’nda oynuyorduk çünkü başka saha yoktu. O zamanlar her oyuncu şortunu, formasını, tozluğunu evinde yıkatıp getirirdi, çünkü yıkayacak ne yer ne de imkan vardı. Ayakkabıları zaten kendin alacaksın ondan hiç kurtuluşun yoktu. Çok istememe rağmen fazla oynama imkanım olmadı ama amatörlerin çektiği çileyi çok iyi bilirim. Maça gidiş parası bile maça çıkacak oyunculardan toplanırdı. Bu yazıyı okuyup da ‘Vallahi doğru, neler çektik o dönemler” diyen binlerce insan vardır eminim. Okul bahçelerinde, köylerin boş arazilerinde maçlara hazırlanır, maç izlemeye değil maç oynamaya gitmek için para bulmaya çalışırdı o zamanların amatörleri.  
Şimdi antrenman ve maç yapmak için sahalar var. Elbette sporcu ve kulüp sayısındaki artış sebebiyle bu tesislerin yetersiz olduğunu söylemek gerekir. 
Gelelim ikinci konuya. Amatörlere malzeme yardımının yanı sıra nakdi yardımlarda da bulunulması çok önemli. Çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak durması, kendilerini daha iyi yetiştirmeleri, daha sağlıklı ortamlarda spor yapmaları, bilgisayar, tablet ve telefon bağımlılığından kurtulup, takım halinde hareket etmeleri, sevinci, üzüntüyü yaşamaları, bir gün sonra çıkacakları maçın heyecanını bir gece önceden yaşamaya başlamalarının ne kadar önemli olduğunu yaşadık, biliyoruz.  
İmkanlar arttıkça, daha çok çocuk ve genç spor yapma fırsatı buldukça, aileler; bizim çocukluğumuzdaki gibi ‘Top peşinden koşturacağına dersine çalışsın’ düşüncesini kenara bıraktıkça, amatör takımların daha çok oyuncu yetiştirip profesyonel kulüplere göndermesi, kendi çocuklarımızın ülke futbolunda söz sahibi olması gerekirken, bu konuda her gün daha da geriye gitmemizi anlamış değilim.  
Amatörlere yardım ediyoruz ama yüzlerine bakmıyoruz. Oradaki cevherleri göremiyor, onları değerlendirecek mekanizmaları kuramıyoruz. Amaç sadece kötü alışkanlıklardan kurtulmaları değil, yetenekli olanların bulunarak Türk sporuna kazandırılmaları gerekiyor. Sporcu yetiştiremedikten, o sahalarda koşturan yetenekleri ortaya çıkartamadıktan sonra verdiğimiz malzeme altından olsa ne olacak ki?  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018