ALTAY VAROL - YETENEK AVCILARI | Denizli Hizmet Gazetesi -

YETENEK AVCILARI
ALTAY VAROL

                    Facebook'ta Paylaş     |    

22/6/2018
Eskiden kulüplerde Futbolcu İzleme Komiteleri olurdu. Genellikle kulüpte uzun yıllar oynamış, kulübü iyi tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen eski futbolculardan oluşan isimlerden oluşurdu bu ekip. Görevleri; kulüpleri dışındaki, ağırlıklı olarak da alt liglerdeki maçları yerinde izler, transfer edilmesi gerektiğine inandıkları oyuncularla ilgili rapor hazırlar ve yönetime sunarlardı.  
Son yıllarda Scout ekibi tanımı yaygınlaştı. Her ne kadar bu ekibin ne yaptığını bilsem de, İngilizce olan bu terimin tam karşılığını araştırdığımda karşıma, “Scouting; ‘Yetenek avcılığı’ ve ‘keşfe çıkmak’ anlamlarında kullanılır. Profesyonel futbol hayatındaki tanımı ise ‘Futbolcu izleme ve keşfetmedir” tanımı çıktı. Eskiden Hasan Ali denilen şeye şimdi Ali Hasan denilmeye başlanmış. Tabi İngilizceye çevrilerek. İngilizce olunca havası başka oluyor neticede(!) 
Neyse, bu ekiplerin isimleri değil, ne yaptıkları önemlidir. Her kulübün böyle bir ekibi var mı diye sorarsanız, Süper Lig başta olmak üzere diğer liglerde olanlar da var, olmayanlar da.  
Denizlispor’da uzun yıllar böyle bir komite vardı. Dediğim gibi genellikle eski futbolculardan oluşur, bu komitede görev alanlara belli bir maaş verilirdi. Sezon boyunca gidip tribünlerde maç izler, gözüne kestirdikleri oyuncuları takip eder, bir rapor hazırlarlardı. 
Şimdi böyle bir komite veya yeni moda deyimiyle Scout ekibi yok. Alt yapıdan da oyuncu gelmediği (Neden gelmediğini veya gelse bile niye kapıdan giremediğini önümüzdeki günlerde başka bir yazımda anlatmaya çalışacağım) için kulübün geleceği belki birkaç ay sonra gönderilecek teknik direktörün inisiyatifine kalıyor.  
Teknik direktörler de, elde avuçta olan oyuncuların listesine baktığı gözlerini yönetimin gösterdiği hedefe doğru çeviriyor ve hedefe ulaştıracak oyuncularla ilgili raporunu hazırlayıp veriyor. O da haklı çünkü kendisine göre eksikleri gidermenin tek yolu bu. Futbolcu İzlemeKomitesi’nin pardon Scout ekibinin izleyip önerdiği futbolcu yok, alt yapıdan yetişen gelen yok. Ne yapsın? 
Türkiye’de kısa vadede başarılar beklenildiği için teknik adamlar da konulan hedefe odaklanıyor. ‘Şampiyonluk mu istiyorsun, şu şu oyuncuları alalım şampiyon oluruz’, ‘Ligde mi kalmak istiyorsun, şu mevkilere şu şu oyuncuları alalım ligde kalırız’, yani sen ne istediğini söyle, ben nasıl transferler yapılacağını söyleyeyim misali.  
Bu sene tamam da, gelecek sene kadroda kimler olacak, bu kadro bu kulübe ne kadar yarar sağlayacak, teknik direktör 2 ay sonra ayrılır, yerine gelen meslektaşı ‘Bu transferlerle bu iş olmaz, mutlaka transfer yapmak gerekir, şu oyuncuları da gönderelim’ derse ne olacak?  
Hiçbir şey olmamış gibi, her şey sil baştan yeniden mi başlayacak? Yine teknik direktörlerin, menajerlerin önerdiği, getirdiği futbolcular mı olacak? 12-13 yaşından beri kulüpte olan ve profesyonel olma zamanının geldiğini düşünen çocuklar, 2 ay sonra takımın başında olup olmayacağı belli olmayan teknik adamın kendisini beğenmesini mi bekleyecek?  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018