HAMİT TEKKANAT - SOĞAN LOBİSİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

SOĞAN LOBİSİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

25/6/2018
Her türlü gıda maddesini ithal ettiğimiz yetmezmiş gibi, hayvanlar için saman da ithal ettik. Eskiden dünyada gıda yönünden kendi kendine yeterli sayılı ülkelerden biri iken, şimdi gıda maddesi ithalatında sayılı ülkeler arasındayız.  
Nohut, fasulye, mercimek, ceviz, badem derken ithalata öyle alıştık ki ekonomi bakanımız Zeybekçi soğan ve patates ithal edebileceğimizi söyleyiverdi. Suudi Arabistan ya da Kuveyt gibi ülkenin her yerinden petrol fışkırıyorsa canının istediğini ithal edebilirsin. Ama bizim ne petrolümüz var ne de döviz akıtan başka bir kaynağımız. Başı sıkıştıkça her şeyi ithal yoluna gitmek yurt içinde üretimi düşürür, üreticiyi küstürür. Her şeyi ithal edersen döviz fiyatı yükselir, gün gelir ithalat yapamaz hale gelirsin.  
Türkiye’de gıda maddelerinin fiyatının sürekli artması ve bunu engellemek için de ithalat yapılması plansız yönetimin sonucudur. Türkiye’nin DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) diye bir kurumu var. Planlı iş yapmayı sevmeyen, halka şirin görünmek için popülist politikaya yönelen siyasetçilerimiz DPT’yi işlevsiz hale getirdiler. Tarım bakanlığının binlerce çalışanı var, iş arayan ziraat mühendisi sayısı da hayli kabarık. Bu kadar insan üretimi en basit olan soğan ve patatesin hesabını yapamıyorsa vay halimize… 
Beceriksizliğimizi ört pas etmek için bahane bulmakta ise çok yetenekliyiz; 
-Döviz fırlarsa, dolar lobisi 
-Terör tırmanırsa, dış güçler 
-Ülkede istikrar bozulursa, İsrail Lobisi 
Durum böyle olunca millet düşünmek zahmetine katlanmadan söylenene inandığı için başbakan da soğan fiyatının artmasını “Soğan Lobisi”ne bağladı. Başbakana göre soğan ve patates fiyatlarının artması “spekülatif”miş! AKP’ye yakın bir yazar ise seçimlere üç gün kala soğan ve patates fiyatlarının artmasına operasyon demiş! Allah akıl fikir versin.  
Devletin bütün imkânları elinizde, astığınız astık, kestiğiniz kestik. Üstelik dış güçler de yok devrede, üç-beş spekülasyoncu ile başa çıkmaktan aciz misiniz? Bir defa da beceriksizlik yaptık hatalıyız deseniz acaba kıyamet mi kopar! 
 
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018