HAMİT TEKKANAT - SUYA SABUNA DOKUNMADAN | Denizli Hizmet Gazetesi -

SUYA SABUNA DOKUNMADAN
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

20/3/2017
SUYA SABUNA DOKUNMADAN 
Nisan ayında referandum yapılacak. Bu referandumda mevcut sistemin devam ettirilmesi ya da başkanlık sistemine geçilmesi söz konusu. Anket şirketlerinin yaptığı araştırmaya göre referanduma halkın ilgisi az, çünkü halkımız EVET de çıksa HAYIR da çıksa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başta kalacağını biliyor.  
Anket şirketlerinin diğer bir tespiti de kararsız seçmen sayısının fazla olması. Bu oranın %15-20 civarında olduğunu tahmin ediyorlar. Referandumun kaderi bu kararsız seçmenlerin oyuna bağlı gibi görünüyormuş. Kararsızları etkilemek için özellikle iktidar partisi yoğun bir çaba harcıyor. İktidar partisi devletin tüm olanaklarını ve medyayı sonuna kadar kullanırken muhalefet ancak saha çalışması yaparak toplumu etkilemeye çalışıyor.  
Başbakan Binali Yıldırım sürekli olarak bir gemiyi iki kaptanın yönetemeyeceğini, ikilik çıkacağını söylüyor. Bu konuda ilginç bir tespit var. Binali Yıldırım’ın söylediğinin aksine kendisi ile Cumhurbaşkanı arasında hiçbir uyumsuzluk yokmuş ve gayet güzel anlaşıyorlarmış. Vatandaş da haklı olarak soruyor “Aranızda hiçbir sorun yok ve gül gibi geçinip gidiyorsanız, neden başkanlığın kaldırılmasını istiyorsunuz?” Vatandaşın kafasına takılan diğer bir soru da referandumda evet çıksa nelerin değişebileceği. İktidara göre terörle daha etkili mücadele edilecek, işsizlik azalacak, Türkiye sıçrama yapacakmış! Vatandaş bu vaatlere karşı da şunu soruyor, “15 yıldır iktidardasınız, istediğiniz kanunu yapma yetkiniz var, elinizi kolunuzu bağlayan yok, neden şimdiye kadar yapmadınız?”. Hayır cephesi anayasa değişikliğinin ülkeye neler getireceğini bıkmadan usanmadan anlatırken, evet cephesi polemikler üstüne kurulu bir taktik izliyor. Kılıçdaroğlu ve CHP sürekli eleştiriliyor, beceriksizlikle suçlanıyor. Bu taktik ne kadar başarılı bilmem ama evetçilerin vatandaşı ikna için fazla seçenek bulamadıkları ortada. 
Avrupa ülkeleri ile yaşanan krizin referandumu ne kadar etkileyeceği belirsiz. Ancak bazı yandaş yazarlar bu krizin evet oylarını artırdığı görüşünde. AKP’nin her seçim öncesi mağdur rolü oynadığı ve gerginlik yarattığı bilinen bir strateji. Referandum sonrası bozulan ilişkilerin düzeltilmesi için yoğun gayret sarf edilecek ve ilişkiler düzelirse bu da kamuoyuna başarı olacak anlatılacak. Aynen Rusya ve İsrail krizlerinde olduğu gibi.  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018