HAMİT TEKKANAT - NATO MESELESİ | Denizli Hizmet Gazetesi -

NATO MESELESİ
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

24/11/2017
NATO (Kuzey Atlantik Paktı veya Kuzey Atlantik Antlaşma Örgütü), 1949 yılında kurulmuş askeri bir örgüttür. Kurulduğu dönemde 12 üyesi bulunan örgüt 2009 yılı itibariyle 28 üyeye ulaşmıştır.  
NATO, örgüt dışında kalan ülkelerden gelebilecek saldırılara karşı ortak savunma yapmak amacıyla kurulmuştur. NATO’nun merkezi Brüksel’dir. NATO’nun en önemli özelliği üye ülkelerden herhangi birine yapılan saldırının tüm üye ülkelere yapılmış olarak kabul edilmesidir. Ayrıca NATO askeri, sosyal, kültürel olarak birbirine destek sağlamak noktasında, ortak faydaları olan ülkelerin bir araya toplanması ile oluşmuştur. 
NATO’nun başlangıçta kuruluş amacı SSCB(Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği)karşı üye ülkeleri korumaktır. NATO Türkiye’yi almakta çekingen davranmış, Kore’ye asker göndermemiz NATO’ya girmemize vesile olmuştur.(1952) NATO bu güne kadar 7 operasyonda görev almıştır. Bunlardan bazıları Bosna Hersek’e müdahale, Kosova Savaşı, Afganistan, Aden Körfezinde korsanlara karşı müdahale.  
Geçen hafta Norveç’te düzenlenen NATO tatbikatında düşman liderler biyografisinde Atatürk’ün heykeli kullanılmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılan sahte bir internet hesabında düşman ülkeleri liderleriyle işbirliği yaptığı iddiasına yer verilmiştir. NATO ve Norveç bu olayı doğruladılar ve olaydan sorumlu olduğunu belirttikleri teknisyen ve bir subayın görevden alındığını, haklarında idari soruşturma başlatıldığını açıkladılar. Türkiye’den de defalarca özür dilediler. Bu olay Türkiye’de büyük kızgınlık yarattı, “Türkiye NATO’dan çıkmalıdır” sözleri tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı bu fırsatı çok iyi kullanarak iç propaganda malzemesi yaptı. NATO’daki bu yakışıksız olay iktidara da iyi bir malzeme oldu.  
15 temmuz darbe girişimi Türk ordusu için tarihte emsali görülmemiş bir yıkım olmuştur. Bu hasarın telafisi çok uzun zaman alacaktır. Hal böyle iken kalkıp birde Türkiye’nin NATO’nun güvencesinden çıkması akıllıca olmaz. Ayrıca özellikle eğitim, plan tatbikatı, sistemin geliştirilmesi, istihbarat, lojistik ve buna benzer pek çok konuda Türkiye NATO’dan çok şeyler kazanmıştır ve kazanmaya devam etmektedir. “Pireye kızıp yorgan yakılmaz” iki kişinin hatasını genelleyip “NATO’dan çıkalım”a sarılmak hatadır. En son Suriye krizinde ABD, Almanya ve Hollanda’dan PATRİOT füzelerinin ülkemize geldiği unutulmamalıdır.  
Rahmetli Demirel’in dediği gibi ‘NATO konusunda’ ağzı olan konuşuyor. Yunanistan’ın bir zaman NATO’dan çıkıp, dönmek için 99 takla attığını da hatırlatayım...  


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018