HAMİT TEKKANAT - BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR | Denizli Hizmet Gazetesi -

BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR
HAMİT TEKKANAT

                    Facebook'ta Paylaş     |    

13/4/2018
Rahmetli 8nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın sarf ettiği “Benim memurum işini bilir” cümlesinin toplum tarafından nasıl algılandığını tahmin edersiniz. Bu cümleyi işitince memurların rüşvetle özdeşleşmesi şeklinde algılamayan yoktur sanıyorum.  
Özal’ın bu cümleyi sarf etmekten maksadı memurların rüşvete alışık olması değil, dar bütçeyle yaşamanın yollarını bilmesidir. Memurların geneli har vurup harman savurmaz, hesabını düzgün yapar, memurların hedefi çocuklarını iyi okullarda okutmak, bir ev ve araba sahibi olmaktır. Maaşıyla zengin olan memura pek rastlanmaz. Memur demek Özal’ın tabiriyle orta direk olarak bilinen kesimdir. Bu hiçbir memur rüşvet almıyor manasına da gelmez. Her meslekte olduğu gibi memurlar arasında da çürük elmalar vardır.  
Ben 32 sene devlete hizmet etmiş emekli bir memurum. Yurt dışında da görev yapıp yüksek maaş almama rağmen bir evim ve 2012 model Toyota Corolla bir arabadan başka servetim yok. En büyük servetim iki çocuğumu da üniversitede okutup meslek sahibi yapmamdır.  
Cumhurbaşkanının muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken “Devlet memurluğundan başka aldığı maaş dışında tek kuruş kazanamamış adama ana muhalefet partisini emanet ederseniz olacağı işte bu” sözlerini sarf etmesi emekli bir memur olarak beni üzdü ve ağırıma da gitti. Gerçi cumhurbaşkanı bu cümleyi kullanırken bir yerde Kılıçdaroğlu’nun dürüst bir adam olduğunu rüşvete tenezzül etmediğini kabul etmiş oldu ama bir yerde de memurların maaş dışı para kazanmasının normal olduğu bir hava yarattı.  
Askeri okula başladığımızda komutanlarımızın kulaklarımıza küpe olsun diye söyledikleri sözü bir türlü unutamıyorum; “Yediğiniz her lokmada tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır”. Çocuk aklımızla tüyü bitmemiş yetimi tasavvur edememiştik ama devletin kıt imkânlarıyla bizi okuttuğunu, israfa kaçmamamız, devlet malını iyi korumamız gerektiğini öğrenmiştik. (Tüyü bitmemiş yetimin babası ölmüş anne karnındaki çocuk için söylendiğini yıllar sonra öğrendim) 
Maalesef bugün ülkemizi yönetenler tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını sınırsızca kullanmakta sakınca görmüyorlar. Ekonomimiz gittikçe dar boğaza sürüklenirken devlette israf sınır tanımıyor. Dürüst olmakta adeta suç sayılıyor.  
 


Adresimiz:
Çaybaşı Mahallesi 1582 Sokak No:14/3 Kat:2 (Merkez Bankası Arkası) DENİZLİ
Telefon:
0 258 265 59 99 (pbx)
E-posta:
hizmet@hizmetgazetesi.com.tr
Faks:
0 258 265 72 52
MEGA TASARIM © 2018