Merkez Bankası faizi sabit tuttu Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise enflasyonun düşürülmesinin önemine vurgu yaparak, asgari ücretliye iyileştirme yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti, iktidara seslendi. Atalay, emeklilerin de büyük sıkıntı olduğuna dikkat çekti.

“SON YILLARIN EN ZOR, EN SIKINTILI DÖNEMİNİ GEÇİRİYORUZ”

“Son yılların en zor, en sıkıntılı dönemini geçiriyoruz. Ben, 25 yıldır enflasyonun bu kadar ezdiği bir dönem görmemiştim, yaşamamıştım” diyen Atalay, “Enflasyonun durdurulması, asgari ücrette de iyileştirme yapılmak zorunda. Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak bir iyileştirmenin hükmü bir ay bile sürmez. Ücretliler, emekliler büyük sıkıntı içinde. Daha önce sabit gelirlilere nefes aldıracak düzenlemeler yapılıyordu. Bu düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz”

“25 Yildir Böyle Bi̇r Sikinti Görmedi̇m” (2)

“ASGARİ ÜCRETLİNİN DURUMU DÜZELTİLMELİ”

“Asgari ücreti belirlerken şartımız 18 bin TL olması ve yılda iki kez belirlenmesiydi. Bu toplantıda dört asgari ücretli kardeşimiz vardı. Biz onların sözcülüğünü yaptık, 18 bin TL’nin altında asgari ücret belirlendiği, yılda iki kez belirlenme önerisi de dikkate alınmadığı için karara muhalefet şerhi koymuştuk. Sendika olan yerde asgari ücret olmaz. Asgari ücretli kardeşlerimiz kasapta, manavda, terzide yani özel sektörde çalışıyor. Sendikalı olmadığı için grev de yapamıyor, hakkını arayamıyor. Biz, kanunun verdiği yetkiye dayanarak komisyonda onarı temsil ediyoruz. Asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi kanunda yok. Ama içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle konuyu sürekli gündemde tutuyoruz. Mutlaka bir düzenleme yapılmalı. Son 25 yılda böyle bir sıkıntı görmedim. Sabit gelirlerinin en sıkıntılı olduğu dönemi yaşıyoruz. İşçi, işçi emeklisi, asgari ücretlinin durumu düzeltilmeli” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi