Denizli'nin Honaz ilçesine bağlı Aşağıdağdere köyünde, 2009 yılında kurulan kalker ocağı, köylülerin kâbusu haline geldi. Ocakta yapılan çalışmalar sırasında kopan kaya ve taş parçaları, köydeki evlerin üzerine defalarca yuvarlandı ve evlere zarar verdi. Korkuyla yaşayan Aşağıdağdere köylüleri, bölgede ikinci bir ocak projesinin planlandığını öğrenince şoke oldu. Özel bir şirketin aynı alanda kalker ocağı işletmesi açma girişimi, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekliliği olmadığı iddiasıyla yargıya taşındı.

Aşağidağdereli̇ler Yargi Savaşini Kazandi (2)

21 MÜLK SAHİBİ DAVA AÇTI

Vatandaşlar, mevcut şirket ile ikinci girişim arasında bağlantı olduğunu iddia ederek, projenin aslında kapasite artırımı olduğunu savundu. Aşağıdağdere köylüleri, Denizli Adalet Sarayı'na giderek projenin iptali için yargı sürecini başlattı ve 21 mülk sahibi dava açtı.

Kurşun yağdırdılar! Kurşun yağdırdılar!

MAHKEMEDEN DURDURMA KARARI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne karşı açılan dava sonuçlandı. Mahkeme kararında, projenin etki alanı ve çevresel etkilerine ilişkin incelemenin yetersiz olduğu belirtildi. Ayrıca, saha gerçeklerinin yeterince açıklanmadığı, kaya düşmelerini önlemeye yönelik uygun projenin olmadığı, doğal kaynaklara ve orman bütünlüğüne zarar vereceği, bölge halkının olumsuz etkileneceği ve demografik yapıya etki edeceği vurgulandı. Mahkeme, dava konusu işlemi iptal etti ve projeyi durdurdu. Bu kararla birlikte, Aşağıdağdere köylüleri, doğal yaşam alanlarının korunması için bir adım atmış oldu.