31 Mart’ta Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan CHP’li Bülent Nuri Çavuşoğlu, görevi devraldığı eski başkan AK Partili Osman Zolan’ın döneminden kalan borç miktarını dev bir afiş hazırlatarak belediye binasına astırdı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 11 milyar 130 milyon 969 bin lira olduğu açıklandı. Dev afişin alt kısmına borcun önceki parayla 11 katrilyon olduğu vurgusu yapıldı.

Çavuşoğlu Beledi̇yeni̇n Borcunu Açikladi (1)

AFİŞ DENİZLİ GÜNDEMİNE OTURDU

CHP’li Arpacı Meclis isyan etti CHP’li Arpacı Meclis isyan etti

Afişte Denizli Büyükşehir Belediyesi borcunun ise toplam 4 milyar 804 milyon 44 bin lira olduğu belirtildi. Bu borcun 2 milyar 658 milyon lirasının kredi borcu olduğu, bu kredinin ise yüzde 55 faiz oranlı olduğu kaydedildi. Belediyenin faiz borcunun ise 857 milyon 698 bin lira olduğu bilgisi afişte yer aldı. Büyükşehir belediyesinin vergi borcunun 58 milyon 187 bin lira, diğer borçları toplamının ise 1 milyar 229 milyon 976 bin lira olduğu afişte yer aldı.

Çavuşoğlu Beledi̇yeni̇n Borcunu Açikladi (3)

DESKİ’NİN BORCU 6 MİLYARDAN FAZLA

Belediye hizmet binasının girişine asılan afişte Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (DESKİ) toplam borcunun 6 milyar 326 milyon 925 bin lira olduğu açıklandı. Bu borcun 159 milyon 973 bin Euro’sunun yüzde 6 faizle Dünya Bankası kredisi olduğu, Türk Lirası cinsinden tutarının ise 5 milyar 559 milyon 290 bin lira olduğu belirtildi. DESKİ’nin İller Bankası’na 273 milyon 695 bin lira borcu olduğu, diğer borçları toplamının ise 493 milyon 940 bin lira olduğu afişte yer aldı. ‘Devraldığımız Borçlar’ başlığı ile belediye binasına asılan afişte not olarak ‘Bugün Ödersek’ ibaresi dikkat çekti.

Çavuşoğlu Beledi̇yeni̇n Borcunu Açikladi (4)

“UMARIZ Kİ BU SON BORÇ TUTARI OLUR”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, göreve geldikten sonra çalışma yaptıklarını belirterek; “Denizli’nin borç durumuyla ilgili bir liste yayınladık. Bu listede özellikle kamuoyunun dikkatini çekmek istediğimiz birkaç husus var. Nasıl bir belediye devraldığımızın bilinmesini istiyoruz. Amacımız kimseyi şikâyet etmek değil. Bugünkü mevcut durumumuzun herkes tarafından açık net bilinmesidir. Biz geldiğimizden itibaren bir haftadır belediyenin borç durumu ile ilgili bir çaba içerisindeyiz. Şu ana kadar tespit edebildiklerimizle size bu bilgileri sunmak istiyorum. İlerleyen süreçte nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Umarız ki bu son borç tutarı olur. Bunu temenni ediyorum ve dua ediyorum” ifadelerini kullandı.