Bayar İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu Bayar İlçe Milli Eğitim Müdürü oldu

Etkinliğe ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapan Beyağaç Belediye Başkanı Sezayi Pütün, “Beyağaç Belediyesi olarak, Ankara Üniversitesi Astronomi Bölümü'nden emekli Astronom Prof. Dr. Ethem DERMAN hocamız ile, Beyağaç-Topuklu Yaylası Ethem Hoca ile Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliğimize, bu sene de kaldığımız yerden devam edeceğiz. Geçen sene etkinliğimize yaklaşık 1700 kişi katılmıştır. Bu yılki etkinliğimiz, uluslararası düzeyde 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacak olup bu sene için yaklaşık 3000 kişinin üzerinde bir katılım beklenmektedir. Topuklu Yaylası, ışıklandırmadan uzak ve yaklaşık 1600 metre rakımıyla gökyüzü gözlemlerinin en verimli şekilde yapılabildiği ender bölgelerden biridir. SQM cihazlarıyla yapılan gök parlaklığı ölçümlerinde 21,80 gibi oldukça iyi değerler elde edilmiştir. Yaylanın konaklama. ulaşım kolaylığı, doğal su kaynakları, sıcak duş ve WC gibi imkanlarının olması gökyüzü meraklananın ilgisini çekmektedir. Etkinliğimizde, alanında uzman hocalarımız tarafından sunumlar ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları da yapılacaktır. Yine çocuklara yönelik eğlenceli yarışmalarda birinci olan çocuklarımıza, başta teleskop olmak üzere çeşitli hediyeler dağıtılacaktır” dedi.

Beyaz Astro Turi̇zmde Marka Olmak İsti̇yor! (1)

30 TELESKOP KURULACAK

Etkinlikte 30 teleskop kurulacağını da aktaran Başkan Pütün, “Gözlem alanında, profesyonel ve amatörlerden oluşan yaklaşık 30 gökbilimcinin getireceği teleskoplarla, ülkemizin en karanlık bölgelerinden biri olan Topuklu Yaylası'nda, tüm katılımcılara açık olarak, bir yandan gökyüzü gözlemi yapılırken, bir yandan da gök cisimlerinin fotoğrafları çekilecektir. Beyağaç-Topuklu Yaylası'nın, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı statüsüne alınması için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu amaçla., Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Komitesi'ne resmi başvurumuzun birinci aşamayı tamamlamış bulunmaktayız. Şimdi ikinci aşama çalışmalarına geçtik. İkinci aşamada bölgenin güvenliği amacıyla tel örgülerle çevrelenmesi, konaklama ihtiyacının giderilmesi amacıyla bungalovların iyileştirilmesi, kırmızı ışıklandırma projesinin hazırlanması işlemleri gerçekleştirilmiş olup üçüncü ve son aşamaya doğru gelinmektedir. Topuklu Yaylası, ülkemizin ilk "Karanlık Gökyüzü Parkı" sertifikasını alan yer olması öngörülmektedir. Topuklu Yaylasının ülkemizin karanlık gökyüzü parkı unvanına sahip olması halinde IDA tarafından bu haberin dünya çapında milyonlarca gökyüzü meraklısına duyurulmasıyla Denizli'ye, Beyağaç'a ve Topuklu Yaylasına olan ilginin büyümesi kaçınılmaz olacaktır. Etkinliğimize katılım ücretsiz olup, gökbilime meraklı yediden yetmişe her vatandaşımızı, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Beyağaç Topuklu Yaylası'na davet ediyor ve slogan olarak "Gökyüzü Görseli Sizi Bekliyor" diyoruz. Ulaşım için Denizli’den araç kalkacak. Beyağaç’tan saat başı Topuklu Yaylası’na araç kalkacak” diye konuştu.

Beyaz Astro Turi̇zmde Marka Olmak İsti̇yor! (4)

“HEDEFİMİZ BEYAĞAÇ’INDA KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI”

Etkinliğin tertip komitesinde yer alan Gökbilimciler Temsilcisi Tahsin Demirciler de “Gözlem kısmı büyük projenin küçük kısmıdır. Dünyada 200 karanlık gökyüzü parkı var. Standartları yakalayan yerledir. Bu statüyü kazanabilmek için komite var. Amerika’daki komitenin onayıyla bu park statüsü kazanıyor. Geçen yıl komite üyesi 1 kişi geldi. Bizim ölçümlerimize göre Topuklu Yaylası’nda gerekli karanlık var. Antalya’da bir bölge var ama orası özelliğini yitirmeye başladı. Bu komite böyle bir park var diye tüm dünyaya duyurduğunda meraklılar gelmeye başlayacak. Bu da yeni turizmi hayata geçirmiş olacak. Yeni bir turizm sektörü gelişmiş olacak. Ülke olarak bunu desteklemeliyiz. 30 teleskop kurulacak. 10 tanesi halka açık olacak. Karanlık bölgede teleskop incelemesi yapabilirsek, gök adaları görme imkânımız oluyor. Her yaştan meraklılara gökyüzünü tanıtmak istiyoruz. 'Karanlığımıza Sahip Çıkalım' farkındalığı oluşturmak istiyoruz. Böylelikle yanlış ışıklandırmadan bölgemizi kurtarmış olacağız. 3 aşamalı programın 2. Aşamasını tamamlamak üzereyiz. 2025 gibi de 3. Aşamayı tamamlayarak, karanlık hava parkımıza kavuşmak istiyoruz” dedi.

Beyaz Astro Turi̇zmde Marka Olmak İsti̇yor! (3)

“TÜM DÜNYADAN İNSANLAR GELECEK”

KALEBEY Yazma Eserler Kurumu Müdürü Tayfun Dindar ise “4 yıldan beri Kale eylem grubu olarak katkı sağlıyoruz. Ana temalarımızdan biri de kırsal turizmdir. Beyağaç’ın bu özelliğini kullanarak turizm destinasyonu olarak sağladığımızda Türkiye olarak ismimizi duyurmuş olacağız. İDA kurumu bize bu belgeyi verdiğinde buraya tüm dünyadan insanlar gelecek. En çok ilgiyi Avrupa’dan bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda gökbilimi uğraşan bilim insanlarıyla görüşerek bilim ve turizm amaçlı olarak faaliyetlerimizi çoğaltacağız. Beyağaç’ın isminin duyulmasını sağlayacağız. Bu yıl hedefimiz 3 bin kişiyi ağırlamaktır. Astro turizminin bilinirliğini arttırmak için Ekim ayında bilimsel çalıştay düzenlemeyi de hedefliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA