Denizli İhracatçılar Birliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Fikret Kileci, Denizli Platformu’na bağlı oda ve derneklerin başkanları, ihracatçı birlikleri başkanları, sanayiciler ve ihracatçı firmalar katılım sağladı. 

Deni̇b İhracat Şampi̇yonlarini Ödüllendi̇rdi̇ (4)

“185 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”

İhracat şampiyonu firmaları kutlayan Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “2023 yılında ihracatımız yüzde 10,8 oranında azalışla 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, ihracat daralmasında yaşanan jeopolitik gerilimler, küresel enflasyon ve enflasyonla mücadele için alınan önlemler, sıkı para politikaları, PMI ve İhracat İklim Endeksinin art arda eşik değer olan 50’nin altında seyretmesi, taleplerde daralma, özellikle hazır giyim/ev tekstilinin öncelikli sektör olmamasıyla tüketici tercihlerinin değişmesi ihracatı etkiledi. Denizli’den 2023 yılında 25 farklı sektör ve 3 bine yakın ürün grubunda 185 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Denizli yıl genelinde en fazla ihracat yapan il sıralamasında 9. sıradaki yerini korudu. Her sene 300’e yakın yeni ihracatçı, bin 700 aktif ihracatçı sayımız ile toplam üye sayımız 5 bine yaklaşmış durumda. Bu vesileyle tüm ihracatçılarımıza sağladıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi sunuyoruz. İmalatçı bazında ödül alan Seval Kablo, 8544 GTİP kodu ürün grubunda yalnızca ilimizde değil, Türkiye çapında da zirvede yer alıyor” dedi.

Hüseyi̇n Memi̇şoğlu(1)

“AKLIMIZLA HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

Ülke ekonomisi için ihracatın ödemine değinen TİM Başkanvekili Fikret Kileci, “Esas olarak bilmemiz gereken, ihracatın ve ihracatçının bu ülke için ne kadar önemli olduğunu hatırlamamız gerektiğidir. İhracatçı, bu ülkenin dışarıdaki yüzlerinden en önemlisidir. İhracatı ve ihracatçıyı önemli görmemiz gerekiyor. Dünya sancılı bir süreçten geçiyor. Mantıklı hareket ettiğimizde kazançlı çıkacağız. Bazı şeyleri dibe vurmadan göremeyiz. Daha önce daha iyi değerlendirmeler yaptık. Değişen dünyaya ayak uydurmamız gerekmektedir. Tekstil sektörü Türkiye'de yüzde 12, dünya genelinde ise yüzde 8 daraldı. Tekstil konusunda üretim gücü olan bir ülkeyiz. Yöntem ve sürece uyum sağlarsak en başarılı sektör olmaya devam edeceğiz. Aklımızla hareket etmemiz gerekiyor” diyerek ödül alan firmaları tebrik etti.

DSO uluslarası işbirliğinin ilk adımını attı DSO uluslarası işbirliğinin ilk adımını attı

Fi̇kret Ki̇leci̇(1)

“ÜRETMEK İSTEYEN KAPIMIZ SONUNA KADAR AÇIK”

Yaşanılan zorluklara karşı birlik ve beraberlik vurgusu yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ise “Üreten şehirlerin ayakta kalmalarının en önemli göstergesi ihracattır. Hep beraber kurtuluşa inanarak emek harcayan herkesi kutluyorum. Üretmek isteyen kim varsa kapımız sonuna kadar açık. Katma değerin artması için elimizden geleni yapacağız. Tarım ve hayvancılık da büyük önem taşıyor. Bu anlamda da mücadele etmemiz gerekiyor. Üreticinin girdi maliyetleri artmaktadır. İhracat farklı ülkelere kaymaktadır. Merkezi hükümetin bu anlamda adım atması gerektiğine inanıyoruz. Herkesin yüzünün güldüğü, 'ben' değil 'biz' diyen bir toplum olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Bülent Nuri̇ Çavuşoğlu

"SİZLERE MİNNETTARIZ"

"Canla başla çalışan, refahı artıran herkese çok teşekkür ediyorum” diyen Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan, “Bakanlık olarak katkı sağlamak adına refahı yükseltmek için çalışmalarımız sürüyor. Artan ihracatımız sayesinde küresel yoldaki önemimizi bir üst seviyeye taşıyoruz. Ülkemiz hedefine emin adımlarla ilerlemektedir. Son 10 yılda yüzde 5.4 oranında büyüyerek önemli bir adım attık. İhracatımızdaki artış, ithalattaki düşüş açığımızı kapatmaya devam ediyor. Başarı hepimizindir. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Dünya pazarlarında başarıyla rekabet ederek Türkiye’yi başarıyla temsil ediyorsunuz. Biz de elimizden gelen desteği vermeye devam ediyoruz. Denizli’nin katkıları örnek bir tablo ortaya koymaktadır. 680 milyondan 2.4 milyar dolara çıkararak ülkede 9. sıradadır. 2 bin 352 ihracatçımız var. İhracat, ithalatı yüzde 180 ile karşılamaktadır. Bakanlığımızın destekleriyle üretkenlik sağlayan şirketlerimiz adından söz ettirmektedir. Küresel firmalar haline gelmektedir. Küresel tedarik zincirinden Denizlili üç firmamız yararlandı. Sayının artmasını istiyoruz. 11 URGE projemiz var. Fuar destek ödemeleri de gerçekleştirdik. E-ihracat desteklerimizi de sürdürüyoruz. 12 firma Denizli’de yararlanmakta. Denizli’nin tüm dünya ülkelerine girebilmesi için desteklerimiz sürecek. Ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli bir kılavuzsunuz. Sizlerin gayreti ülkemizin kalkınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlere minnettarız” diye konuştu. 

Özgür Volkan

Kaynak: Haber Merkezi