Bu yıl Denizli genelinde yaşanan kuraklık ve yüksek sıcaklıkların da etkisi ile hasat dönemi daha erken başladı. Denizli'nin Güney İlçesine bağlı Aydoğdu Mahallesinde kekik hasadı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen hasada Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Güney Kaymakamı Ahmet Murat Türbe, Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, İlçe Müdürleri ile teknik personellerin yanı sıra muhtar ve çiftçiler katılım sağladı. Denizli’de 2024 yılında 150 bin dekar alanda 14 bin yon civarında rekolte beklenirken, kekiğin kilogram fiyatının ise 40 ila 50 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

Deni̇zli̇ Keki̇ği̇nde Hasat Başladi (1)

İnternet gitti, TÜVTÜRK’te hayat durdu İnternet gitti, TÜVTÜRK’te hayat durdu

DÜNYANIN KEKİK DEPOSU DENİZLİ

Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunan kekik, ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkiler dış ticareti içerisinde oldukça önemli bir yere sahip. Dünyada kekik dış ticaret hacmi doğadan toplananlarla birlikte 25 bin ton civarında olurken, bunun yaklaşık yüzde 75’i Türkiye’de üretiliyor. Türkiye 2023 yılında 16 bin 966 ton kekik ve 68,5 ton kekik yağı ihracatından 55,2 milyon dolar gelir elde etmeyi başardı. Denizli’de üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avustralya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihracatı yapılıyor. Denizli’de 2023 yılında 19 bin 714 hektar alanda 26 bin 983 ton kekik üretimi gerçekleştirilmişti. Bu yıl Pamukkale, Güney, Çal, Buldan, Bekilli, Tavas ve Kale’de üretim yapılırken, Türkiye’nin kekik ekim alanlarının yüzde 91,2’sine sahip olan Denizli, üretimin yüzde 89.6’sını karşılıyor.

Deni̇zli̇ Keki̇ği̇nde Hasat Başladi (2)

“ÜRETİCİLER EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALACAKTIR”

2024 yılında ürün miktarında düşüş olduğunu ifade eden Denizli İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Saffet Üge, “Türkiye genelinde kekik üreticilerinin karşılaştığı sıkıntılar, özellikle pandemi döneminde tıbbi aromatik bitkilere olan ilginin artmasıyla daha belirgin hale gelmiştir. Talebin ani artışı, üreticileri hızlıca üretim kapasitelerini artırmaya yönlendirmiş ancak talep dengesizliği ve içinde bulunduğumuz ekonominin belirsizliği, üreticilerin karar alma süreçlerini zorlaştırmıştır. Ayrıca, kekik üreticileri arasında yapılan çalıştaylar ve toplantılar, sektördeki işbirliğini güçlendirerek sorunlara ortak çözümler bulma konusunda önemli bir adım olmaktadır. Bu yıl, geçen yıllarda kekiklerine bakamayan üreticilerin fazla olmasından dolayı ayrıca ben bu işi kolay bir iş olarak görüyordum, ek iş olarak ben bunu yapabilirim, Hafta sonları uğraşarak da nasıl olsa bir şekilde idare ederim diyen, diğer insanların da öyle olmadığını görerek bıraktığı bir yıl oldu. Bu nedenle biraz hem alan düştü hem yağışın olmamasından dolayı sıcaklıkların etkisiyle de ürün miktarı da tabi biraz az. Yani bu iş böyle böyle dengeyi bularak gerçekten bu işi yapan üreticiler emeğinin karşılığını alacaktır” ifadelerini kullandı.

Deni̇zli̇ Keki̇ği̇nde Hasat Başladi (3)

“ÇİFTÇİMİZE BEREKETLİ VE HAYIRLI KAZANÇLAR DİLİYORUM”

Hasatta üreticilerle bir araya gelen Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, "Aydoğdu Mahallesi'nde devam eden kekik hasadına katılarak çiftçilerimizin emeklerine ortak olmak istedik. Üreticilerimizin alın teriyle ortaya çıkan bu ürünlerin ekonomimize önemli katkıları var. Her bir çiftçimize bereketli ve hayırlı kazançlar diliyorum" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi