Geçtiğimiz haftalarda Ege Bölgesi’nin %70’inin fiyat belirlemesi yaptığını ancak Denizli’nin tüm Ege’den daha uyguna pide alabilmesi için çalışıldığını belirten Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, bugün yayınladığı basın açıklaması ile şok yarattı. Gram ve fiyat anlaşması sağlanamadığı için Denizli'de bu yıl Ramazan pidesinin olmama ihtimali paylaşıldı.

Çivril’de genç başkan göreve başladı Çivril’de genç başkan göreve başladı

Paylaşılan açıklamada, "Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Yönetim Kurulu ile Denilzi Ticaret Odası Meclis kararı ille 250 gram Ramazan Pidesi 10 TL olarak belirlenmiştir. Ancak pidenin maliyeti, ekmek maliyetine göre daha fazladır. Özel işçilik gerektirdiği gibi susam maliyeti de ve bir çuval undan çıkan adet sayısı daha azdır. Bu nedenle Türkiye Fırıncılar Federasyonumuz 1 kilogram Ramazan pidesi fiyatını 60 TL olarak belirlemiştir. Biz ise Denizli’de 1 kilogram fiyatını 50 TL (300 gram Ramazan pidesi 15 TL) olarak talep ettik. Ancak Esnaf Odası ve Ticaret Odasınca alınan karar gereği kilogram fiyatı 40 TL olarak çıkmıştır. Buna göre şu an uygulanmakta olan 200 gram 8 TL olan ekmeğe kilogram 40 TL’ye gelmektedir. Sonuç olarak bu gram ve fiyat ile Denizli’deki fırıncılarımızn ve pidecilerimizin pide üretip dağıtabilmesi mümkün değildir. Ramazan ayının vazgeçilmezi olan pide, bu Ramazanda büyük ihtimalle olmayacaktır." açıklaması yapıldı.

Fırıncılar Odası bu açıklama ile ilgili olarak "hala geç değil" dedi. "Çağrımız, hala geç değildir. Hemen düzeltilip çevre illerin fiyatını Denizli’de uygulayalım ki halkımız damak tadından yoksun kalmasın." ifadeleri kullanıldı.