Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yapılan atamalara ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciğine de Denizlili diplomat Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız atandı.

"Gençlerimize güvenmeye devam edeceğiz" "Gençlerimize güvenmeye devam edeceğiz"

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Önceki dönem Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldız, “ Ülkemizin Birleşmiş Milletler Nezdinde Daimi Temsilcisi görevine atanmaktan büyük mutluluk ve onur duydum. Şerefle yürüttüğüm Bakan Yardımcılığı görevimin de artık sonuna geliyorum. Beni bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Diplomasinin merkezi Birleşmiş Milletler'de ülkemizin öncelikleri ve çıkarları için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bm Dai̇mi̇ Temsi̇lci̇li̇ği̇ne Atandi

AHMET YILDIZ KİMDİR?

Denizli’nin Bozkurt İlçesine bağlı İnceler Mahallesinden olan 60 yaşındaki Ahmet Yıldız, yaklaşık 35 yıldır bürokrat olarak çeşitli kademelerde görev aldı. Ankara Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Bakan Yardımcısı Yıldız, Aralık 1988'de Dışişleri Bakanlığı Personel Dairesi Başkanlığında Aday Meslek Memuru göreve başladı. Mayıs 1989-Nisan 1990 arasında Ortadoğu Dairesinde Aday Meslek Memuru olarak görev almaya devam etti. Aralık 1990-Ekim 1991 arasında Konsolosluk Daire Başkanlığında görev alan Yıldız, Ekim 1991-Aralık 1993'te Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliğinde Ataşe ve Üçüncü Katip olarak çalıştı. Aralık 1993-Ekim 1995'te Türkiye'nin Stuttgart Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak görevlendirilen Yıldız, 2 yıllık Dışişleri Bakanlığı merkezindeki görevinin ardından Türkiye'nin Houston Başkonsolosluğunda Konsolos olarak görev aldı. Yıldız, Temmuz 2000-Eylül 2002'de Türkiye'nin Şam Büyükelçiliğinde; Ağustos 2004-Şubat 2005'te Riyad Büyükelçiliğinde; Şubat 2005-Eylül 2006'da Şam Büyükelçiliğinde Müsteşar olarak çalıştı. Eylül 2006-Eylül 2008'de Türkiye'nin Cidde Başkonsolosluğunda Konsolos olarak görev alan Yıldız, Aralık 2009'a kadar Dışişleri Bakanlığında farklı birimlerde daire başkanı olarak görevlendirildi. Yıldız, Aralık 2009-Kasım 2011'de Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğunda Birinci Sınıf Başkonsolos olarak atanırken, Kasım 2011-Temmuz 2014'te Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi olarak görevlendirildi. Bakan Yardımcısı Yıldız, 2014'te Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığına, cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığı görevine getirildi. 2016'da da Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanan Yıldız, Nisan 2018'e kadar bu görevi sürdürdü. Yıldız, 2018'de AK Parti milletvekilliğine seçildi ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) TürkGrubu Başkanlığıyla NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Grubu üyesi olarak çalışmalarda bulundu. Yıldız, 22 Haziran 2023'te de Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev almaya başladı.