Denizli’de 5 tonluk dev ocaklarda 4-5 gün yakılan odunlardan elde edilen mangal kömürleri, Fransa, Almanya, İspanya, Tunus ve Amerika gibi ülkelere satılıyor. Meşe ve piynar gibi dayanıklı türlerin tercih edildiği sektörde yaşanan odun tedariki sorunu nedeniyle son dönemlerde meyve ağacı odunları da kullanılmaya başlandı. Restoran ve işletmeler son dönemde portakal odunundan yapılan mangal kömürüne talep gösteriyor.

Otoyol inşaatında vinç devrildi: 1 ölü Otoyol inşaatında vinç devrildi: 1 ölü

Dev Ocaklarda Yakilan Odunlar Kömür Oluyor (5)

“MEYVE AĞACINDAN ÜRETİM YAPMAYA BAŞLADIK”

Hemen hemen ter türün mangal kömürü üretiminde değerlendirildiğini belirten Bülent Öztürk, “Ülkemizde mangal kömürü denilince alışık olan meşe ve piynar odundan yapılan kömürüdür. Bu odunlar daha dayanıklı ve daha bilinen türler olduğu için tercih ediliyor. Fakat zaman zaman odun tedarikiyle ile ilgili yaşanan sıkıntılar olduğundan dolayı, meyve ağacı odunlarından da üretim yapmaya başladık. Özellikle portakal bahçeleri bakımdan geçtiği için bu mevsimde bolca bulunabiliyor. Portakal odunundan yapılan mangal kömürünü ızgara yapanlar ve ocakta et pişiren restoranlar tarafından çok fazlasıyla beğeniliyor ve oldukça yoğun talep gösteriliyor. Biz başta meyve, meşe ve piynar odunları olmak üzere hemen hemen her odundan da mangal kömürü yapıyoruz” diye konuştu.

Dev Ocaklarda Yakilan Odunlar Kömür Oluyor (1)

“ODUNLAR 5 GÜNDE KÖMÜR OLUYOR”

Kuyularda yakılan odunların mangal kömürüne dönüştürüldüğünü kaydeden Öztürk, “Çok yaş olan bir odunu kömür yapmaya başladığınızda, ne kadar odun kullandığımızla da orantılı olarak yaklaşık 5 gün içerisinde kömür haline geliyor. Bizim zeminde yani toprak altında bulunan ocaklarımızda odunu kömüre dönüştürüyoruz. Geçmiş dönemlerde Fransa, Almanya, İspanya, Tunus ve hatta Amerika’ya da mangal kömürü gönderdiğimiz oldu. İhracat bazında zaman zaman ve döne dönem talepler geliyor. Geçtiğimiz ay yine önemli bir miktar ihracata kömür gönderdik ve yine aynı ülkelerden yeni siparişler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dev Ocaklarda Yakilan Odunlar Kömür Oluyor (3)