Türkiye Diyanet Vakfı Denizli Şubesi Arama Kurtarma Ekibi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) düzenlenen akreditasyon sınavını başarıyla tamamlayarak, Türkiye’nin ‘Hafif arama kurtarma’ belgesini kazanan ilk din görevlisi ekibi oldu. 60 gönüllü din görevlisinden oluşan ekip, ilk tatbikatını da başarıyla tamamladı. Deprem sonrası enkazda arama kurtarma, yaralı tahliyesi ve çadır kamp kuruması faaliyetlerinin başarıyla gerçekleştirildiği senaryoda, din görevlilerinin gösterdiği başarı gerçeğini aratmadı. Arama kurtarma belgesinin yanı sıra ‘Eğitici’ sertifikasını da almaya hak kazanan Denizli ekibi, yurt genelinde oluşturulacak benzer ekiplerin eğitimlerini de verecek.

Başarıyla tamamlanan tatbikatı yerinden takip eden Denizli Müftüsü Abdullah Pamuklu, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren din görevlilerini tebrik etti. Pamuklu, “Denizli Müftülüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz Türkiye Diyanet Vakfı Denizli Şubesi Arama Kurtarma Ekibimiz, Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesinde AFAD Akreditasyon sınavını kazanıp, ‘Hafif arama kurtarma’ belgesini kazanan ilk ekip olarak adını tüm Türkiye'ye duyurmuştu. Böyle bir konuda iki gerçekleştiren ekibimizi ben tebrik ediyorum. Arama kurtarma ekibimiz, aynı zamanda ‘eğitici’ sertifikası alması hasebiyle Başkanlığımızın uhdesinde olan 81 vilayet ve 922 ilçemizde hazırlanması düşünülen ekiplerin eğitimini de gerçekleştirecek. Türkiye'nin afetlere dirençli bir toplum oluşturma hedefi gereğince Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhurbaşkanımızın 100 bin arama kurtarma personeli yetiştirme hedefi doğrultusunda hazırlıklarımızı yaptık. Daha afetler meydana gelmeden hazırlıklarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. TDV ekibimizin eğitmenleri tarafından 60 personelimize daha ‘Depremde Arama Kurtarma Eğitimi’ verildi. Eğitimin sonunda saha tatbikatını yerine getiriyorlar. Yaşanabilecek deprem ve doğal afetlerde şanlı milletimizin yanında ve yardımında, her daim hazır ve nazır olmaya kararlıyız. Bu kararlılığımızı bu gün bütün milletimize bir kez daha gösterdik” dedi.

Yeni hedef orta seviye
Hafif arama kurtarma sertifikası alan ekibin çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Müftü Pamuklu, “Ekibimiz mevcut sertifikasının yanın ‘Orta seviye ekip’ unvanını alabilmek için eğitimlerine devam etmektedir. Yakın gelecek zamanda orta seviye sınavını da başarıyla tamamlayarak, yaşanabilecek afetlere hazır olmak için elinden geleni yapmaya devam edecektir. Başta ekip liderimiz Hamidullah Ata olmak zere bütün ekip arkadaşlarına başarılar dilerim” diye konuştu.