CHP Denizli İl Başkanlığı, 26 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek ‘Büyük Emekli Mitingi’ öncesinde Candoğan Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına CHP Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Coşkun, partililer ve emekliler katıldı. Emekliler ‘onurlu yaşam halkça paylaşım’, ‘emeklilikte güvence gelirde adalet’ yazılı dövizler açarak tepki gösterdi ve isteklerini paylaştı. “16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak. Haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız” diyen CHP Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum, “Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekûn vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız. Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi ‘insanca yaşam’ yerine ‘sefalet koşullarında yaşama’ mahkûm eden iktidara, ‘bu büyük adaletsizliğe son verin’ demek için meydanlardayız” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 14.57.49

“İNTİHAR EDEN EMEKLİ HASAN AMCA İÇİN BURADAYIZ”

“Açım, aç” diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için aranızdayız” diyen Başkan Horzum, “5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız. Sefalete mahkûm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız. Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız. Anımsayacaksınız; bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL’ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, “Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır” dediler. Dedikleri ile yaptıkları örtüşmeyince 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler. En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 14.57.49 (2)

“EMEKLİ AYLIĞI ÜLKEMİZDE SADECE 237 AVRO”

“Oysa İktidar; 2024 yılını “Emekliler Yılı” ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin “yüzyılına” bir bakalım” diyerek sözlerine devam eden Başkan Horzum, “Bizi kıskanıyor dedikleri İsviçre ve Hollanda’da ortalama emekli maaşı 2 bin avronun üzerinde. Almanya’da ise 1.552 avro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 avro. Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor. Hasan amcamız tatil yapmak istediğinde ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun ranzalı 8 kişilik odaları reva görülüyor. Çalışma Bakanı, çıkıp bunu müjde olarak sunmaktan, milyonlarca emeklimizin kalbini kırmaktan çekinmiyor” dedi.

“TÜM EMEKÇİLERİ TANDOĞAN MEYDANI’NA BEKLİYORUZ”

Hafta sonu Ankara’da toplanacaklarını kaydeden Horzum, “Derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda-enerji-barınma-sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir. Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara’da toplanacağız. “Emekliler lütuf değil, hakkını istiyor” diyeceğiz.

En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede olana dek mücadele edeceğiz.

Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, “kazandık” diyeceğiz. Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00’te Ankara’da Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz” diye konuştu.

Denizli'de 20 arsa satışa çıkıyor! Denizli'de 20 arsa satışa çıkıyor!

Kaynak: Haber Merkezi