TÜİK’in açıkladığı 6 aylık enflasyon verileri emeklileri ikna etmedi. Maaşlarının bu verilere dayanılarak belirlendiğini kaydeden emekliler, Gazi Bulvarı üzerindeki Candoğan Parkı önünde eylem yaptı.  Tüm Emeklilerin Sendikası Denizli Şube Başkanı Mesdan Yıldırım toplanan grup adına açıklamayı okudu. Yıldırım; “Siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkûm etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır” ifadelerini kullandı.

Denizli kavrulacak! Denizli kavrulacak!

Emekli̇ler Tüi̇k’e İsyan Etti̇ (1)

“MAAŞ ARTIŞI OLMAYACAK”

İktidarın maaş artışı olarak tanımladığı rakımların, ancak 6 ay önceki alım gücüyle eşitlemek olarak değerlendirilebileceğini belirten Yıldırım, “ İktidar birçok kaleme zam yapmaya başladı. Enerjiye en çok ihtiyaç duyulan bu mevsimde, elektriğe yüzde 38 zam yapıldı. 1 Temmuz'dan geçerli denerek, ilk 6 ay için düşük enflasyon hesabı oyununu, göz göre göre kurnazca sergilemekten çekinmediler. Aklımızla oyun oynuyorlar. Emeklileri, asgari ücretle çalışanları, yani emeğiyle, alın teriyle çalışanları aç bırakarak tasarruf yapılamaz” dedi.

“AÇLIKTAN ÖLMEMEK İÇİN DİRENİYORUZ”

“Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz” diyen Yıldırım, “Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse, ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesin. Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de, arttı. Neresinden bakılırsa bakılsın, emeklilere, asgari ücretle çalışanlara yaşam hakkı tanımayan bu anlayışı, bu köle düzenini, bu sadaka sistemini asla kabul etmiyoruz. Yıllardır emeklilere ulusal büyümeden pay verilmiyor. Acil olarak bütün emeklilerin maaşlarına 15 bin liralık seyyanen artış yapılmalıdır. Emeklinin, emekçilerin hele hele asgari ücretlinin göğsüne çökerek iktidarlarını sürdürmeleri mümkün değildir. İktidar yarattığı krizin bedelini halka ödetmeye çalışıyor, krizin bedelini iktidar ödemelidir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi