Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan göreve başlamasının ardından ilk kez Meclis'te milletvekilleriyle ilk kez bir araya geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Fatih Karahan, sıkı para politikalarının talebi dengeleyeceğini belirterek enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

“POZİTİFE GEÇMİŞ BULUNUYORUZ”

“Piyasadan ilave 550 milyar TL olmak üzere toplam 1,5 trilyon TL'den fazla likidite çektik” diyen Başkan Karahan, “ Likidite gelişmelerini yakından takip ederek, sterilizasyon araçlarını gerektiğinde etkin bir şekilde kullanacağız. Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın, ilerleyen dönemde gecikmeli olarak kira artışını sınırlayabileceğini değerlendiriyoruz. Son 9 ayda TL mevduat payı yüzde 32'den yüzde 48'e yükselirken, KKM payı yüzde 26'dan yüzde 13,4'e geriledi. Henüz resmi olmayan verilere göre, swap hariç net rezervde geçtiğimiz hafta itibarıyla pozitife geçmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

“DEZENFLASON DÖNEMİNE GİRECEĞİZ”

İlk 1000 ihracatçı listesinde 160 Egeli yer aldı İlk 1000 ihracatçı listesinde 160 Egeli yer aldı

Olumsuz baz etkisiyle enflasyon mayısta zirveye ulaşmıştır, böylece geçiş döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yılın geri kalanında enflasyonun istikrarlı olarak gerileyeceği dezenflason dönemine gireceğiz. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar, para politikasındaki sıkı duruşu sürdürüleceğiz. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38'e iner”

Kaynak: Haber Merkezi